Czy kiedykolwiek chciałaś zmienić coś w swoim ciele? Jeśli tak, nie jesteś sama. Wiele osób czuje niezadowolenie ze swojego wyglądu, co może prowadzić do obniżenia samooceny, pogorszenia samopoczucia a nawet problemów ze zdrowiem czy poczuciem własnej wartości.
Nie potrzebujesz idealnej sylwetki, aby zbudować pozytywny obraz swojego ciała. Wystarczy, że polubisz swój wygląd takim, jaki jest teraz. Zaakceptowanie i docenienie wyjątkowości swojego ciała, jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby poprawić jakość życia, ogólny stan zdrowia i poczucie szczęścia. Dowiedz się jak poprawić relację ze swoim ciałem.
15 minut czytania
Sposób, w jaki patrzymy na siebie, nie zawsze jest bezpośrednio związany z tym, jak wyglądamy, ale z szeregiem opinii, przekonań i uogólnień. Społeczeństwo, media, reklamy i promowane wzorce wyglądu od dawna kształtują standardy piękna, które mogą wpływać na to, jak postrzegamy swoje ciała.
Może to być szczególnie niekorzystne, gdy z upływem czasu nasze ciała zaczynają się zmieniać. Produkty i zabiegi, które mają gwarantować „wygładzenie zmarszczek”, „pozbycie się cellulitu” czy „szybkie schudnięcie” są wszędzie. W rezultacie wiele osób, szczególnie kobiet, może poczuć się zagubiona, niedowartościowana i zestresowana, próbując sprostać nierealistycznym oczekiwaniom.
Podczas gdy wiele osób zmaga się z postrzeganiem swojego ciała, Ty możesz już dziś podjąć pewne kroki, aby zacząć obserwować swoje ciała ze współczuciem i akceptacją, uświadamiając sobie, że Twoja wartość nie zależy od wyglądu.
Poznaj 15 kroków, dzięki którym rozwiniesz bardziej pozytywny obraz samej siebie aby zaakceptować swoje ciało takim, jakie jest.
1. Podejmij decyzję o bezwarunkowym zaakceptowaniu siebie i swojego ciała.
Pierwszy krok to zrozumienie, że tylko Ty decydujesz o tym, jaki masz stosunek do swojego ciała.
Oceń, jak wygląda Twoja relacja z ciałem i zdaj sobie sprawę, że nikt nie jest idealny. Uświadom sobie, że każdy ma „wady”, nawet osoby o pozornie idealnych sylwetkach. Zobacz więc i polub swoje ciało takim, jakie jest, a nie takim, jakim chciałabyś, żeby było.
To może pomóc Ci być bardziej świadomą, aby zauważyć myśli, w których się krytykujesz. Zacznij je kwestionować i zastępować bardziej pozytywnymi, zgodnymi z rzeczywistością. Zdecyduj, że będziesz swoją przyjaciółką a nie wrogiem i zaakceptuj wszystko w swoim ciele takie jakie jest, bez oceniania.
Pamiętaj, że piękno zależy od subiektywnej oceny patrzącego i to, jak chcesz postrzegać swoje ciało, zależy wyłącznie od Ciebie. Nie ma to żadnego związku z tym jak wyglądasz, tylko jak myślisz o swoim ciele i jakie przez to uczucia wzbudzasz w sobie.
2. Zaakceptuj, że wygląd nie sprawi, że będziesz szczęśliwa.
Porzuć myśli, że określony wygląd sprawi, że będziesz szczęśliwsza.
Wiele z nas wpada w pułapkę, wierząc, że jeśli będziemy wyglądać w określony sposób, to przyniesie nam to aprobatę, uczucie, miłość, szacunek i zagwarantuje bycie szczęśliwą. Jednak to nie nasz wygląd jest kluczem do prawdziwego zadowolenia, spokój i szczęście pochodzą z wnętrza.
Zanim nauczysz się kochać swoje ciało, porzucić myśli, że już nigdy nie będziesz czuć się smutna, samotna czy odrzucona, jeśli będziesz wyglądać inaczej. Nasze życie wiąże się z pięknem i cierpieniem dla każdego i nie ma to żadnego związku z wyglądem.
Spróbuj oddzielić sukces i szczęście od tego, jak wyglądasz i skup się na znajdowaniu spełnienia poprzez to, kim jesteś i co robisz.
3. Praktykuj pozytywny dialog wewnętrzny.
Wybieraj pozytywne, pełne współczucia słowa, aby opisać swoje ciało.
Poświęć chwilę i zauważ, jakich słów zazwyczaj używasz, aby opisać swoje ciało. Słowa, które wybieramy, aby mówić o sobie, mogą mieć znaczący wpływ na to, jak czujemy się we własnej skórze. Zamiast używać słów takich jak „gruba”, „brzydka” czy „głupia”, spróbuj wybrać miły, współczujący język, taki jak „silna”, „zdolna” i „zdrowa”.
Zastąp obwinianie i zawstydzanie, życzliwością i wdzięcznością. Zacznij od zauważenia słów, które każdego dnia przechodzą ci przez głowę na temat swojego wyglądu. Większość kobiet nigdy nie skrytykowałaby przyjaciółki w sposób, w jaki krytykuje siebie.
Myśl o sobie z czułością i miłością. Tu i teraz. Nie czekaj, aż schudniesz, wyrzeźbisz sylwetkę, obniżysz poziom cholesterolu czy spalisz nadmiar tkanki tłuszczowej. Po prostu zrób to teraz. Ponieważ zasługujesz na to, by czuć się wspaniale każdego dnia.
4. Stwórz listę rzeczy, które lubisz w sobie.
Zbyt często skupiamy się na tym, czego w sobie nie lubimy i karcimy się za to, że nie pasujemy do ideałów społeczeństwa. Ale co, jeśli skupisz się na tym, co dobre?
Wszyscy mamy cechy, które czynią nas wyjątkowymi, atrakcyjnymi, użytecznymi i szczególnymi. Powinniśmy poświęcać więcej czasu na celebrowanie tych rzeczy.
Zrób listę wszystkiego, co lubisz w sobie, zarówno rzeczy fizycznych, na przykład:
„Mam piękny uśmiech”
„Mam ładne oczy, wąską talię”
jak i cech charakteru, na przykład:
„Jestem kreatywna i pomysłowa”
„Lubię pomagać innym”
„Jestem wytrwała i konsekwentnie dążę do celu”.
Staraj się czytać tą listę codziennie. Szczególnie zaglądaj do niej zawsze, gdy poczujesz wątpliwości i spadek pewności siebie w stosunku do swojego ciała. To te rzeczy definiują, kim jesteś – a nie twoje ciało.
PIXABAY Bycie piękną to bycie sobą. Nie potrzebujesz akceptacji od innych, potrzebujesz akceptacji od siebie.
5. Praktykuj wdzięczność za swoje ciało.
Praktykuj wdzięczność za wszystko, co Twoje ciało robi dla Ciebie oraz za możliwości i umiejętności, które zapewnia Ci każdego dnia.
Nasze ciała są pojazdami, które niosą nas przez życie, a nie tylko ozdobami. Pozwalają nam się poruszać, widzieć, słyszeć, mieć doświadczenia i pracować nad naszymi celami. Dlatego zasługują na wdzięczność, życzliwość i szacunek.
Jest tyle niesamowitych rzeczy, które zawdzięczamy naszemu ciału. Docenianie i wyrażanie wdzięczności za wszystkie te wspaniałe rzeczy, które możesz robić w swoim ciele, takie jak: spacer, taniec, zabawa, bieganie, delektowanie się dobrym jedzeniem czy przytulanie, dostarczają pozytywnych uczuć i budują dobrą relację z ciałem.
Jeśli masz problem z docenianiem swojego ciała, zapisuj codziennie trzy rzeczy, które dzięki niemu możesz robić lub doświadczać. Zrób z nich, na koniec miesiąca, listę i umieść ją w miejscu, w którym będziesz mogła ją regularnie czytać.
PIXABAY Przekieruj swoją uwagę z wyglądu ciała na to jak ono funkcjonuje i co niesamowitego robi dla Ciebie każdego dnia.
6. Ćwicz akceptację przed lustrem.
Skorzystaj z prostego narzędzia jakim jest lustro, aby wprowadzić codzienną praktykę samoakceptacji.
Kiedy nie czujemy się komfortowo ze swoimi ciałami, może wydawać się naturalne, że unikamy patrzenia w lustro. Jednak praca z lustrem może być niezwykle przydatna w akceptowaniu swojego ciała takim, jakie jest i rozwijaniu życzliwości oraz współczucia dla siebie.
Praktyka polega na mówieniu do siebie, patrząc się w lustro. Regularne powtarzanie sobie pozytywnych stwierdzeń „afirmacji”, takich jak:
„Doceniam i kocham moje ciało za wszystko, co dla mnie robi.”
„Lubię dbać o moje ciało każdego dnia.”
„Jestem wartościowa.”
pomaga budować pozytywny obraz samej siebie.
Na początku może się to wydawać nienaturalne, warto jednak się przełamać, ponieważ badania pokazują, że powtarzanie afirmacji (pozytywnych stwierdzeń) może być skutecznym sposobem na wprowadzenie długoterminowych, pozytywnych zmian w sposobie, w jaki postrzegamy samych siebie.
7. Nie porównuj się z innymi.
Jedyną osobą, z którą powinnaś się porównywać, jesteś ty sama.
Nie porównuj się z innymi. Użyj siebie z przeszłości jako punktu odniesienia do porównań. Dzięki temu będziesz w stanie zobaczyć prawdziwy wzrost i rozwój jaki osiągnęłaś, co pozwoli Ci poczuć się dumną ze swoich osiągnięć.
Porównywanie się z innymi to akt przemocy wobec siebie i złodziej radości. Najczęściej porównujesz swoje zaplecze z czyjąś wystawą a dodatkowo nigdy nie wiesz co naprawdę dzieje się za kulisami w czyimś życiu, przez co dana osoba przechodzi. Każdy mierzy się ze swoimi własnymi problemami. Skup się na samodoskonaleniu i tym co jest ważne dla Ciebie, aby Twój umysł odszedł od niekorzystnych, kradnących spokój i radość porównań. Zamiast tego staraj się przyjąć życzliwość i pozytywne nastawienie do siebie i swojego ciała. To ciężka praca, ale się opłaca.
Komplementując innych, doceniaj różnorodność piękna, zamiast stawiać siebie pośród innych. Uświadom sobie, że Twoje ciało jest unikalne i niepowtarzalne. Znajdź rzeczy, które lubisz w swoim ciele, bądź wdzięczna za wszystkie wspaniałe rzeczy, które Twoje ciało potrafi i doceniaj je za doświadczenia których Ci dostarcza.
W Harmonii z Samą Sobą
– BEZPŁATNE SZKOLENIE ON-LINE
8. Zrób porządek w swoich mediach społecznościowych i otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają, a nie krytykują.
Wyczyść swoje konta na Facebooku, Instagramie, YouTube itp.
Rozwój mediów społecznościowych możemy określić jako słodko-gorzki. Z jednej strony pozwalają na lepszą komunikację, ale z drugiej strony to narzędzie do porównywania się z innymi. Spójrz na konta, które obserwujesz. Czy dają ci poczucie siły czy dołują?
Jeśli śledzisz w mediach społecznościowych osoby, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo w stosunku do swojego ciała lub wątpisz w siebie, to może czas, aby usunąć takie konta. Przejmij kontrolę nad tym, co pojawia się w Twoich telefonie i przestań obserwować lub wręcz usuń wszystkie konta, które Ci nie służą dobrze.
Skup się na osobach, które wspierają Cię w utrzymywaniu zdrowej relacji z sobą i swoim ciałem. Powtarzaj sobie:
„Zasługuję na to, by być kochaną i akceptowaną taką jaką jestem.”
„Jestem wartościowa taka jaka jestem i nie będę dłużej obserwować osób ani wiadomości, które sugerują coś innego.”
Pamiętaj, że to, czym się otaczasz, wpływa na Ciebie, bez względu na to, jak bardzo możesz myśleć, że jesteś odporna na te wiadomości, zdjęcia czy osoby.
9. Przyjmuj komplementy.
Powiedz po prostu „Dziękuję”.
Gdy ktoś Cię komplementuje mówiąc:
„Masz śliczną sukienkę.”
Nie odpowiadaj, że:
„Jest stara? Kupiona na wyprzedaży” itp.
Jeśli słyszysz miłe słowa na temat swojego wyglądu, stroju czy zachowania, powiedz po prostu
„Dziękuję”
i nie szukaj ukrytych znaczeń, ani nie interpretuj komplementu na swój własny sposób, aby go umniejszyć. Przyjmij go takim, jakim jest.
Miłe słowa i pochwały są niezbędne do utrzymania pozytywnych relacji. Komplementy nie powinny sprawiać, że czujesz się nieswojo czy skrępowana. Naucz się przyjmować pochwały odpowiadając:
„Dziękuję”
lub dodatkowo wyraź swoją wdzięczność dodając:
„To takie miłe z twojej strony, dziękuję”
lub
„Dziękuję, doceniam twoje miłe słowa”
czy
„Dziękuję. Włożyłam w to dużo wysiłku, więc cieszę się, że ci się spodobało.”
Również, gdy ktoś wyraża swoją wdzięczność za Twoją pomoc, nie mów:
„Och, to nic takiego, nic wielkiego nie zrobiłam, każdy mógłby to zrobić.”
Takie odpowiedź to ignorowanie czyjeś wdzięczności i odrzucenie komplementu, umniejszanie sobie i podważenia osoby, która Ci go mówi. Zamiast tego, uśmiechnij się, powiedz
„Dziękuję”
lub
„To miłe, dziękuję”
i ciesz się tą chwilą.
Zauważ i doceniaj swoje mocne strony i osiągnięcia, aby łatwiej przyjmować komplementy. Gdy ktoś powie Ci coś miłego, powiedz po prostu „Dziękuję”, zamiast zaprzeczać, tłumaczyć się czy nie wierzyć w to, co zostało powiedziane.
10. Zadbaj o utrzymanie zalecanej masy ciała.
Utrzymuj masę ciała, która pozwoli Ci czuć się dobrze w swoim ciele.
Dowiedz się, jaka jest zalecana masa ciała dla osoby w Twoim wieku i o Twoim wzroście, której utrzymanie zagwarantuje dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie.
Jeśli okaże się, że potrzebujesz stracić zbędne kilogramy, poszukaj profesjonalnego wsparcia i zdrowych sposobów na osiągnięcie i utrzymanie masy ciała, która jest dla Ciebie odpowiednia.
11. Nie utożsamiaj się z liczbami na wadze.
Naucz się, aby podczas ważenia, nie nadawać emocjonalnego znaczenia wynikowi.
Jeśli masz cel związany z redukcją masy ciała i chcesz monitorować postępy, traktuj pomiar masy ciała tylko jako informację i nie utożsamiaj swojej wartość z liczbami, które widzisz na wadze. Jeśli nie możesz tego zrobić, zrezygnuj z ważenia i oceniaj postępy mierząc np. obwody lub inne parametry takie jak ciśnienie krwi czy poziom glukozy na czczo. Poprawa samopoczucia również będzie informacją mówiącą o efektach podjętych działań.
Jeśli ważenie sprawia, że czujesz się nieszczęśliwa – pozbądź się wagi! Zamiast tego skup się na tym jak się czujesz i na zmianie stylu życia. Wprowadź stałe godziny snu i regularne zdrowe posiłki oraz dopasowane do Twojej kondycji ćwiczenia.
12. Zacznij słuchać swojego ciała, skończ z odchudzaniem i zadbaj o swoje samopoczucie, zdrowie i wygląd.
Zacznij od akceptacji swojego ciała, doceń wszystko co dla Ciebie robi i znajdź czas na zadbanie i opiekę, na którą zasługuje. Jedz, gdy jesteś głodna, odpoczywaj, gdy jesteś zmęczona, ćwicz, gdy jesteś przygnębiona itp.
Jeśli nie jesteśmy zadowoleni ze swojego ciała i nie akceptujemy go, to najczęściej chcemy szybko schudnąć, zmuszając się do różnych diet czy wyczerpujących ćwiczeń, których tak naprawdę nienawidzimy. Postępując w ten sposób trudno uzyskać trwałe rezultaty. W końcowym efekcie najczęściej pojawia się efekt jo-jo, kilogramy wracają, często z nawiązką, a Ty czujesz się fatalnie, co przekłada się na jeszcze gorszą opinię o sobie i swoim ciele.
Zamiast skupiać się na ograniczeniach i dietach lub ćwiczyć wyłącznie w celu spalania kalorii, skup się na odżywianiu swojego ciała, ćwiczeniu z radością i regularnym wysypianiu się, aby czuć się dobrze, a nie po to, aby schudnąć.
Jeśli dbasz o siebie, zaczynasz odżywiać swoje ciało naturalnymi, bogatymi w składniki odżywcze produktami i nawadniać je, pijąc odpowiednie ilości wody. Takie postępowanie może mieć wpływ na to jak się czujesz i jak postrzegasz swoje ciało.
Jeśli dbasz o siebie, dobierasz ćwiczenia do swoich możliwości i upodobań, przez co stają się one przyjemnością, na którą nie możesz się doczekać. Taka aktywność wzmacnia, poprawia nastrój i daje szansę na odkrycie tego, co Twoje ciało potrafi.
Dbanie o siebie to w pierwszej kolejności zaakceptowanie siebie, wzbudza to pozytywne emocje i powoduje napływ energii, którą możemy przeznaczyć na zdrowe odżywianie i zaplanowanie ćwiczeń, aby czuć się dobrze i zdrowo, a nie po to, aby schudnąć lub ukarać swoje ciało.
13. Rób coś, co sprawia, że Twoje ciało czuje się dobrze każdego dnia.
Pokaż swojemu ciału, że je kochasz.
Wprowadź nawyk robienia czegoś dobrego dla swojego ciała każdego dnia. Może to być poświęcenie kilku minut na masaż twarzy, głowy czy dłoni. Wypróbuj aromatyczną kąpiel z olejkami lub założenie najmiększych, najbardziej puszystych skarpetek do noszenia w domu. A może zrobienie odświeżającej maseczki na twarz lub makijażu bez powodu, po prostu dlatego, że sprawia Ci to przyjemność. Może to być również masaż wodny stóp zakończony na przykład pedicurem lub zrobienie fajnej fryzury. A może przygotujesz pyszny i zdrowy posiłek lub spróbujesz nowego treningu on-line. Rozpieszczaj swoje ciało tak często, jak możesz!
Ten rodzaj pozytywnych bodźców prowadzi do dobrych, przyjemnych uczuć, które z kolei mogą pomóc Ci mieć zdrowszą i lepszą relację ze swoim ciałem. Wprowadź nawyk „rytuał” obsypywania ciała miłością, a z czasem zacznie to być naturalne i instynktowne.
PIXABAY LISTA TO DO (LISTA DO ZROBIENIA) Samoakceptacja, Samoopieka, Miłość do siebie.
14. Wykorzystaj moc dotyku.
Dotyk to jeden ze sposobów okazywania uczuć, jest przyjemny, kojący i relaksujący.
Powoduje wydzielanie oksytocyny, tzw. „hormonu miłości”. To jeden z najlepszych sposobów na praktykowanie miłości do siebie, przez regularne pielęgnowanie swojego ciała z wykorzystaniem dotyku. Masaż twarzy, głowy, ciała czy stóp z pewnością w tym pomoże.
Może to być coś tak prostego, jak nawilżanie kremem skóry po prysznicu, wykonanie prostego masażu ud przed pójściem spać czy masaż wodny stóp po powrocie z pracy do domu.
Zadbaj o swojego ciało wprowadzając stałe rutyny pielęgnacyjne. Myśl podczas nich o tym, co zawdzięczasz swojemu ciału i jak wiele doświadczeń Ci ono umożliwia.
15. Przejrzyj szafę i zrób w niej porządek.
Wybieraj ubrania, które lubisz i w których wyglądasz i czujesz się dobrze.
Ukrywanie się w ubraniach, które są za duże lub mało wyraziste, to coś, co wiele z nas uważa za łatwiejsze do zrobienia, gdy zmagamy się z postrzeganiem własnego ciała. Ale zarówno za duże, jak za małe ubrania, mogą powodować dyskomfort psychiczny i sprawić, że poczujesz się jeszcze gorzej w swoim ciele. Pozbądź się wszystkich rzeczy, które są już za małe lub stare lub od dawna już ich nie nosisz. Zmień energię w szafie na sprzyjającą budowaniu dobrej relacji z ciałem.
Noś wygodne ubrania, które dobrze na Tobie leżą i sprawiają, że czujesz się dobrze. Bez względu na rozmiar, ubieranie się w kolory, wzory i style, które odzwierciedlają naszą osobowość i pozwalają wyrazić siebie, to świetny sposób na poczucie się dobrze w swoim ciele i zastrzyk pewności siebie.
Pamiętaj, że jesteś czymś o wiele więcej niż rozmiar, który nosisz. Wyrażaj się poprzez strój i bądź widoczna.
Nigdy nie jest za późno, aby zmienić swój stosunek do ciała.
Podsumowanie
Nasze ciała są niesamowite, złożone i wyjątkowe. Pozwalają nam poruszać się, robić rzeczy, które lubimy i kochamy, tworzyć wspomnienia, czuć smaki i zapachy, pokonywać choroby, goić rany i nieustannie odnawiać się – dlatego tak ważne jest, abyśmy codziennie o nie troskliwie dbali oraz z miłością i szacunkiem je traktowali.
PIXABAY I powiedziałam do swojego ciała, delikatnie: „Chcę być twoim przyjacielem.” Ono wzięło głęboki oddech i odpowiedziało: „Czekam na to całe życie.”
Nigdy nie jest za późno, aby zmienić negatywny stosunek do swojego ciała na pozytywny, praktykując wdzięczność, współczucie i miłość do siebie.
Zacznij od pierwszego kroku, podejmij decyzję że akceptujesz swoje ciało takim jakie jest i wprowadzaj kolejne kroki stopniowo. Nie jest konieczne zachowanie kolejności, pamiętaj tylko o tym, żeby wprowadzać kolejny krok dopiero wtedy, gdy poprzedni zacznie działać i przynosić efekty. Podstawowa zasada to stopniowe wdrażanie kolejnych praktyk, aby konsekwentnie dążyć do swojego celu.
Masz jakieś swoje metody lub rytuały dbania, kochania czy akceptowania swojego ciała? Podziel się nimi w komentarzu, chętnie je poznam.
Kasia Vita Sana
Wspieram i motywuje kobiety do wprowadzania trwałych zmian i zrównoważonych nawyków na całe życie. Uczę, jak żyć w zgodzie ze sobą, innymi i światem. Pokazuję, korzystając ze swojego graficznego systemu, jak z radością i łatwością się odżywiać, ćwiczyć, wyciszać oraz praktykować uważne jedzenie i pielęgnować pozytywne relacje z nim i samą sobą. Moja kolorowa wizualizacja diety uczy jak zostać swoim własnym dietetykiem, trenerem i emocjonalnym wsparciem, jak również pomaga skutecznie osiągnąć oraz utrzymać prawidłową masę ciała.
Chcesz dowiedzieć się więcej, jak w praktyce zadbać o stan równowagi, pomiędzy zdrowiem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym? Jak odkryć i utrzymać wewnętrzny spokój? Jak żyć w harmonii z sobą i otaczającym Cię światem? Uzyskaj pomoc i wsparcie, aby wprowadzić trwałe zmiany i zacząć cieszyć się życiem każdego dnia.
Nawet jeśli jesteś zmęczona, zestresowana i na nic nie masz czasu, a dotychczasowe próby wyciszenia i relaksu nie przyniosły Ci oczekiwanych efektów.
Postaw na wiedzę i sprawdzoną strategię małych kroków. Weź udział w szkoleniu dla kobiet, dzięki któremu w przyjemny, przemyślany i zaplanowany sposób, krok po kroku osiągniesz szczęście, spokój i harmonię.