Światełko w tunelu

„Dieta albo cud. Test 42 diet” to przygotowana specjalnie dla Ciebie profesjonalna ocena najpopularniejszych programów żywieniowych. Wzięliśmy pod uwagę ich zdrowotność, praktyczność i działanie. Czy wiesz, że wśród najgorzej ocenionych planów odchudzających znalazły się także te najpopularniejsze? Słusznie nazywa się je „dietami cud”. Cud wydarzy się bowiem, jeśli osoba je stosująca schudnie trwale, bez szkody dla zdrowia. Na szczęście udało się nam także odnaleźć kilka „perełek”.

Po raz kolejny postanawiasz schudnąć. Wybierasz dietę, która najbardziej Ci odpowiada, lecz z pewnością nie przypuszczasz, że większość metod odchudzających pozbawiona jest podstaw merytorycznych, ignoruje normy żywieniowe i nie dba o Twoje zdrowie! Wielu autorów jest bowiem w stanie napisać wszystko, co potencjalny czytelnik chciałby przeczytać, tylko po to, by lepiej sprzedać swoją książkę. Dowiesz się zatem, iż dana metoda (bez względu na jej absurdalność) jest jedynym słusznym rozwiązaniem problemów z nadmierną masą ciała i (o zgrozo!) zdrowiem.

„Dieta albo cud. Test 42 diet” została opracowana przez ekspertów w dziedzinie dietetyki z poradni dietetycznej Dietosfera oraz przez miesięcznik „Świat Konsumenta” i Fundację PRO-TEST, należącą do międzynarodowej organizacji testującej produkty, ICRT.

Autorski System Żywieniowy Kasi Zielińskiej

Graficzna Metod

Jem Świadomie

KOLOROWA WIZUALIZACJA DIETY

zajął 1 Miejsce w Rankingu Najpopularniejszych Diet

i został określony przez ekspertów jako „Światełko w Tunelu”.

CO TO JEST?

GMJŚ-KWD to Graficzna Metoda Jem Świadomie – KOLOROWA WIZUALIZACJA DIETY, pokazuje jak zrzucić zbędne kilogramy, wykształcić prawidłowe nawyki żywieniowa i nauczyć samokontroli. Pomocą w tym niełatwym zadaniu służą specjalne tabele i diagramy dołączone do książki. To właśnie w nich zaznaczamy, ile produktów z danej grupy zjadamy i jaka jest ich kaloryczność. Zanim jednak przejdziemy do odchudzania, możemy przeczytać o roli i źródłach białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Wszystkie produkty zostały podzielone na sześć grup głównych i umieszczone na piramidzie racjonalnego żywienia. U jej podstawy znajdują się warzywa i owoce, następnie produkty zbożowe, po nich mleko i jego przetwory, później mięso. Na szczycie są tłuszcze roślinne i naturalne cukry proste, czyli owoce świeże i suszone. Do tego dochodzi kilka zasad: Przede wszystkim należy jeść regularnie i powoli, delektując się każdym kęsem. Najwięcej kalorii dostarcza obiad, nieco mniej śniadanie, o którym absolutnie nie można zapomnieć. Najlżejsza jest kolacja.

Autorka nie zapomina też o wysiłku fizycznym i wymienia ćwiczenia pozwalające spalić najwięcej kalorii. Dodatkowo zamieszczone informacje o wartości odżywczej ułatwią dobieranie produktów i kontrolowanie zjadanych kalorii.

CO O TYM MYŚLIMY?

Zdrowotność:

Na początek co może sprawić najwięcej trudność: system GMJŚ-KWD wymaga opanowania i praktyki, zaczynając może wydać się nam dość skomplikowany. Jeśli chcemy rzetelnie zrealizować zalecenia autorki, musimy poświęcić na to trochę czasu. Właściwy etap odchudzania warto zacząć dopiero po kilku dniach praktyki, bo może okazać się, że pierwsze próby będą nieudane. Metoda wymaga opanowania podziału żywności na sześć podstawowych grup produktów, z których każda oznaczona jest jednym konkretnym kolorem. Przydadzą się kredki, czeka nas bowiem sporo kolorowania w Zeszycie żywienia i aktywności dołączonym do książki. Teraz pozostają już same pochwały…

Mimo iż system GMJŚ-KWD jest dość złożony, warto opanować jego zasady, gdyż pozwala samodzielnie opracowywać jadłospisy w sposób dokładny i zgodnie z najnowszymi zaleceniami żywieniowymi. Autorka krok po kroku przeprowadza nas przez cały proces planowania programu odchudzającego przekazując narzędzia pozwalające ocenić dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz wyznaczyć cel do osiągnięcia. W publikacji wyraźnie podkreśla się rolę aktywności fizycznej. Czytelnik nie jest jednak pozostawiony w tej kwestii sam sobie, otrzymuje bowiem dwie konkretne propozycje planów treningowych na różnych poziomach zaawansowania wraz z formularzem do kontroli postępów.

Proponowany program redukcji masy ciała obejmuje okres 3 miesięcy (12 tygodni) oraz trzy poziomu energetyczne: 1400, 1600 i 1800 kcal. Każdy dodatkowo podparty siedmioma przykładowymi dniami jadłospisów. Przy poziomie energetycznym poniżej 1200 kcal nawet dobremu specjaliście dość trudno jest zbilansować jadłospisy pod kątem składników odżywczych, dlatego radzimy decydować się na jeden z proponowanych poziomów energetycznych. Zielińska nie szczędzi nam także solidnej wiedzy żywieniowej, której poświęciła dość obszerną część książki. Choć momentami język, jakim posługuje się autorka, jest ciężki i skomplikowany, to jednak warto przebrnąć i przez tą część książki.

Praktyczność:

Przykładowe 7-dniowe jadłospisy autorka uzupełnia o dokładnie rozpisane przepisy na potrawy. Wśród proponowanych dań każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało mu zarówno pod kątem smakowym, jak i czasowym (przy każdej recepturze podany jest czas przygotowania). Ze względu na duży wybór każdy czytelnik może także dostosować program żywieniowy do swoich możliwości finansowych.

Działanie:

Wszystko wskazuje na to, iż program Schudnij Zdrowo GMJŚ-KWD przyniesie efekty w postaci powolnego spadku masy ciała. Autorka, poprzez stopniowe zwiększanie kaloryczności jadłospisów, czyli tzw. wyjście z diety, zadbała także o to, by do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

NA CO JESZCE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Świetnym rozwiązaniem jest dołączenie do książki Zeszytu żywienia i aktywności oraz Kary wyników. Znajdziemy tam również Listę zakupów. To bardzo pomocne narzędzia ułatwiające funkcjonowanie w czasie trwania kuracji odchudzającej.

Schudnij Zdrowo to propozycja pomocna w zrzucaniu zbędnych kilogramów.

P O L E C A M Y !

Mimo iż system GMLK jest dość złożony, warto opanować jego zasady, gdyż pozwala samodzielnie opracowywać jadłospisy w sposób dokładny i zgodnie z najnowszymi zaleceniami żywieniowymi.