Dieta Śródziemnomorska

ŚRÓDZIEMNOMORSKI STYL ŻYCIA

Dlaczego Warto Go Naśladować

Odkryj tajemnicę długowieczności i radości życia, wprowadź śródziemnomorski styl życia, delektuj, celebruj i czerp przyjemność nie tylko z jedzenia ale również z gotowania.

Dieta Śródziemnomorska to najzdrowsza dieta świata, zalecana dla każdego. Pozytywnie wpływa na zdrowie i spowalnia procesy starzenia.

To nie tylko sposób odżywiania, ale również styl życia. Opiera się na spożywaniu naturalnych, sezonowych produktów, delektowaniu, celebrowaniu posiłków i czerpaniu radości nie tylko z jedzenia, ale również z przygotowywania dań.

Dieta śródziemnomorska to nie tylko sposób odżywiania ale również styl życia. Jest on charakterystyczny dla osób zamieszkującej basen Morza Śródziemnomorskiego, czyli Portugalczyków, Hiszpanów, Włochów, Francuzów z południa, Greków. Ale także niektórych krajów arabskich takich jak Maroko czy Turcja. Dlatego takie bogactwo narodów i kultur sprawia, że jest to dieta bardzo urozmaicona i różnorodna. A dodatkowo równowaga i serwowanie produktów w odpowiednich proporcjach powoduje, że to najzdrowsza kuchnia świata. Z tego właśnie powodu warto czerpać z niej przykład i wprowadzać jej elementy do naszego jadłospisu.

Dieta śródziemnomorska już od tysięcy lat jest kultywowana w krajach śródziemnomorskich. Z czasem zaczęła stawać się popularna również w innych rejonach świata. Powodem tego było udowodnienie jej dobroczynnego wpływu na zdrowie i zmniejszenie śmiertelności z powodu chorób serca.

Świeże Lokalne Produkty, Celebrowanie Posiłków

Nie istnieje jednej dieta śródziemnomorskiej. Ze względu na to że ten sposób odżywiania występuje w wielu krajach położonych nad basenem morza śródziemnomorskiego. Dlatego różni się on nieco w zależności od regionu, z którego pochodzi. Ale wszędzie bazuje na podobnych założeniach. Podstawa diety śródziemnomorskiej to spożywanie świeżych, lokalnych produktów i jak najmniej przetworzonej żywności.

Dieta śródziemnomorska to po pierwsze ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, na rzecz zwiększenia ilości spożywanych ryb i owoców morza. Po drugie warzywa i owoce dodaje się do każdego posiłku. Po trzecie używa się dużych ilości oliwy z oliwek oraz oliwek, ziół i naturalnych przypraw. Dieta śródziemnomorska to również spożywanie w umiarkowanych ilościach czerwonego wina. Natomiast wodę oraz naturalnie wyciskane soki, szczególnie pomarańczowy pije się w dużych ilościach. Dodatkowo to co łączy styl śródziemnomorski to przywiązywanie dużej wagi do celebrowania posiłków i pozytywnych relacji społecznych.

Najzdrowsza Kuchnia Świata

Kuchnia śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych na świecie. Żywienie bazuje tu na spożywaniu pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz surowych i gotowanych warzyw – przede wszystkim pomidorów, papryki, bakłażanów, cukinii, cebuli, czosnku, ogórków i nasion roślin strączkowych – oraz aromatycznych ziół – bazylii, oregano, tymianku, rozmarynu i szafranu. Oprócz warzyw dieta ta opiera się na spożywaniu zdrowych tłuszczy z oliwy z oliwek oraz oliwek i orzechów. Głównym źródłem białka są ryby i owoce morza, oraz drób, sery, jogurty i jajka, czerwone tłuste mięsa są wybierane rzadziej. Do picia preferowana jest głównie woda oraz wino w umiarkowanych ilościach.

Dieta śródziemnomorska bogata jest w błonnik pokarmowy, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz minerały, witaminy i przeciwutleniacze, które wspólnie odpowiadają za prozdrowotne działanie tego stylu odżywiania.

Prosta, Smaczna, Urozmaicona i Łatwa w Przywotowaniu

Bardzo dużym plusem diety śródziemnomorskiej jest również to, że przestrzeganie tego sposobu odżywiania nie sprawi ci żadnych trudności. Ponieważ kuchnia śródziemnomorska jest bardzo smaczna, urozmaicona i łatwa w przygotowaniu. Możesz przekonać się o tym sama. Zacznij swoją przygodę z kuchnią śródziemnomorską i gotuj z nami na warsztatach on-line, które odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Zapraszam!