Co jest potrzebne na początku praktyki – pomoce do jogi

Zastanawiasz się co może być potrzebne na początku praktyki? Tak naprawdę aby zacząć potrzebujesz tylko jednego. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, której potrzebujesz jest Twoja chęć i gotowość, aby podjąć decyzję „zaczynam…” i zacząć.

Na początek nie potrzebujesz niczego więcej. Nie musisz mieć nawet maty, można zacząć ćwiczyć na podłodze. Nie potrzebujesz butów, bo ćwiczymy na boso. Wygodny nie krępujący ruchów strój i trochę miejsca, to wszystko, czego będziesz potrzebować na pierwszych zajęciach.

W czasie kolejnych lekcji dowiesz się jakie proste pomoce do jogi mogą ułatwić Ci praktykę i pomóc dopasować pozycje do Twojej indywidualnej kondycji i potrzeb.

JAKIE POMOCE WYKORZYSTUJEMY NA JODZE:

 • Paski do jogi;
 • Drewniane cegły;
 • Koce;
 • Bolstery;
 • Krzesła;
 • Antypoślizgowa mata;

CZYM MOŻESZ JE ZASTĄPIĆ:

 • Paski do jogi – na początku pasek może być od szlafroka;
 • Drewniane cegły – zastąpisz je książkami;
 • Koce – zawsze jakiś się znajdzie w domu, a jeśli nie to zastąpisz go dużym ręcznikiem kąpielowym;
 • Bolstery – zwijając koc lub duży ręcznik zrobisz bolster;
 • Krzesła – z nimi nie powinno być problemu;
 • Antypoślizgowa mata – nie jest niezbędna na początku, możesz się w nią zaopatrzyć z czasem.

Na początek to w zupełności wystarczy.

JOGA

Pomaga w bólach pleców, rozciąga biodra i poprawia równowagę.

Wyżej wymienione pomoce, takie jak pasek, drewniana cegła czy koc, używane są z różnych powodów, od zwiększanie bezpieczeństwa wykonywanej pozycji, przez pogłębienie rozciągania aż po wygodę i dopasowanie pozycji do możliwości ćwiczącego.

Pomoce mogą być korektorem, dzięki któremu pozycje będą bezpieczne dla każdego, bez względu na stopień rozciągnięcia czy sprawności. Są również ważnym elementem zajęć w przypadku menstruacji, ciąży czy kontuzji. Krzesło jest takim jednym z podstawowych rekwizytów, dzięki któremu większość pozycji możemy wykonać w uproszczonej wersji. Szczególnie przy pozycjach stojących, które wymagają szczególnej dokładności i precyzji.

Im więcej ćwiczysz jogę, tym więcej pozycji jogi i pozycji prawdopodobnie nauczysz się. Ale każdy zaczyna od tych samych podstawowych póz.

Dlaczego warto ćwiczyć jogę

CZYTAJ WIĘCEJ

Pamiętaj, aby przed lekcją zgłosić menstruacje, ciąże czy ewentualne problemy zdrowotne. Nie należy ćwiczyć po długim pobycie na słońcu, bezpośrednio po masażu lub saunie i po spożyciu alkoholu. Zaplanuj posiłek 1-2 godziny przed sesją, pełny żołądek przeszkadza w wykonywaniu ćwiczeń.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZAJĘĆ ON-LINE:

JAK SIĘ ŁĄCZYMY:

 • Łączymy się przez komunikator internetowy Google Meet;
 • To aplikacja, z której możesz korzystać zarówno na komputerze, tablecie czy telefonie;
 • Najlepiej użyć komputera, na którym najłatwiej można ustawić kamerkę;
 • Jeśli używasz innego adresu e-mail niż z końcówką …@gmail.com, to będziesz musiała zainstalować aplikację Google Meet. To potrwa tylko chwilkę, aplikacja ściąga się bardzo szybko.
 • LINK wyślę na Twój e-mail w dniu spotkania, 5 minut przed zajęciami.

 

JAKIE POMOCE PRZYGOTOWAĆ:

 • Na początku możesz ćwiczyć na podłodze, z czasem dobrze zaopatrzyć się w specjalną antypoślizgową matę do jogi – więcej o macie powiem na zajęciach;
 • Warto przygotować krzesło i ewentualnie koc.

JESTEŚ POCZĄTKUJĄCA? NIGDY WCZEŚNIEJ NIE PRÓBOWAŁAŚ JOGI?

To nie problem, jeśli tylko masz to, czego potrzebujesz najbardziej, podjęłaś DECYZJE – ZACZYNAM.

Dowiedz się więcej o pozycjach dla początkujących, które mogą przynieść Ci wiele korzyści, takich jak złagodzenie bólu pleców, rozciągnięcie bioder czy poprawa równowagi.

Zarezerwuj swoje miejsce na bezpłatnym miesięcznym kursie NAUKA JOGI OD PODSTAW i rozpocznij swoją przygodę z jogą już w najbliższą sobotę.

* * *

Praktykę jogi najlepiej rozpocząć pod okiem doświadczonego nauczyciela. W jodze liczą się detale. Te z pozoru statyczne ćwiczenia wymagają precyzji, by przynieść pożytek, a nie kontuzję.

Weź Udział w Kursie Nauka Jogi od Podstaw
BEZPŁATNE WARSZTATY

Nauczyciel wyjaśni, jak ustawić stopy, ramiona czy tułów, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo, z korzyścią dla zdrowia. Pokaże, kiedy i jak użyć pomocy, gdy będą niezbędne lub zaproponuje pozycję zastępczą, jeśli czegoś nie będziesz mogła wykonać. W jodze nie chodzi bowiem o to, aby wszystko robić maksymalnie, ale o to, by wykonywaną pozycję dopasować do możliwości swojego ciała.

Zapisz się na bezpłatny kurs i rozpocznij swoją przygodę z jogą.

Kasia Vita Sana
Wspieram i motywuje kobiety do wprowadzania trwałych zmian i zrównoważonych nawyków na całe życie. Uczę, korzystając ze swojego graficznego systemu, jak z radością i łatwością się odżywiać, ćwiczyć oraz praktykować uważne jedzenie i pielęgnować pozytywne relacje z nim i samą sobą. Moja kolorowa wizualizacja diety uczy jak zostać swoim własnym dietetykiem i pomaga skutecznie osiągnąć oraz utrzymać prawidłową masę ciała.

Napisz komentarz