Joga – wycisz myśli, wysmuklij sylwetkę i popraw metabolizm

Joga to forma aktywności dla każdego, spokojna z pozoru może urzec bez reszty. Znakomicie poprawia nastrój, pomaga w problemach z kręgosłupem, odchudza, pięknie kształtuje sylwetkę, wycisza, relaksuje oraz dodaje pewności i zdecydowania.

Joga pomaga zachować równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. To połączenie ćwiczeń – CIAŁO, świadomego relaksu – ODDECH i praktyki uważności – MYŚLI i EMOCJI poprzez wykonywanie asan – POZYCJI.

Jeśli odczuwasz brak energii, trudności z koncentracją, narastający stres, problemy z nadwagą, kręgosłup daje się we znaki, trudno Ci dłużej stać, a nawet siedzieć. Rozpocznij regularną praktykę jogi, to może Ci pomóc. Nie potrzebujesz specjalnych przygotowań, wystarczy wygodny strój i trochę miejsca na matę.

Systematyczna praktyka poprawi Twoją wydolność i kondycje, wpłynie pozytywnie na elastyczność i gibkość, ale również zwiększy siłę. Praca z oddechem podczas wykonywania ćwiczeń jest bardzo ważna, pomoże Ci się lepiej zrelaksować, wpłynie na uspokojenie i wyciszenie myśli. Podczas sesji, koncentrujesz się na sobie, swoich myślach i odczuciach związanych z praktyką, co pozwala odciąć się od codziennych problemów, byciu tu i teraz w chwili obecnej.

TO NIE TY JESTEŚ DLA JOGI, TYLKO JOGA JEST DLA CIEBIE,

aby czerpać radość z ćwiczeń i obserwować pozytywne zmiany w Twoim ciele i samopoczuciu.

A na pierwsze rezultaty nie będziesz czekać długo. Joga działa korzystnie nie tylko na ciało, ale także na stan umysłu. Jakich korzyści zdrowotnych możesz się spodziewać rozpoczynając praktykę jogi:

 • Wzmocnienie kręgosłupa;
 • Zwiększenie ruchomości w stawach;
 • Poprawa postawy ciała;
 • Wzmocnienie mięśni;
 • Polepszenie procesów trawienia;
 • Poprawa pracy jelit;
 • Regulacja ciśnienia krwi;
 • Podniesienie metabolizmu;
 • Redukcja masy ciała;
 • Poprawa pracy układu oddechowego;
 • Redukcja stresu;
 • Poprawa samopoczucia.

Joga to również idealna propozycja na aktywny relaks

Rano dostarczy pozytywnej energii i pobudzi przemianę materii w naturalny sposób, lepiej niż kawa. A wieczorem pozwoli zmniejszyć zmęczenie po całym dniu, zredukuje napięcie i ból w ciele oraz poprawić jakość snu.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZAJĘĆ

 1. Ćwiczymy bez obuwia, na boso;
 2. W wygodnym nie krępującym ruchów stroju;
 3. Na specjalnej antypoślizgowej macie do jogi;
 4. Najlepiej około 2 godziny po posiłku;
 5. Przed lekcją zgłoś menstruacje, ciąże czy ewentualne problemy zdrowotne;
 6. Nie ćwicz po długim pobycie na słońcu, bezpośrednio po masażu lub saunie czy po spożyciu alkoholu;
 7. Przygotowanie prostych pomocy w postaci paska, cegieł, koca czy krzesła ułatwi Ci wykonywanie pozycji na początku;
 8. Jeśli jesteś początkująca, zacznij pod okiem doświadczonego nauczyciela w celu poznania podstaw.

Dokładność i zwracanie uwagi na detale podczas praktyki jogi są kluczowe, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz.

WSKAZÓWKI JAK ĆWICZYĆ

Sesja jogi to czas tylko dla Ciebie!

W trakcie sesji wyłącz lub wyciszyć telefon komórkowy. Skoncentruj się na sobie i chwili obecnej. Staraj się nie myśleć o problemach dnia codziennego. Skup uwagę na odczuwaniu swojego ciała. Nie porównuj się z innymi. Nie pogłębiaj pozycji na siłę. Wykonuj je na tyle, na ile pozwala twoje ciało danego dnia. Odpocznij, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz. W trakcie ćwiczeń słuchaj swojego ciała.

PRAKTYKA W CZASIE MENSTRUACJI

Menstruacje zgłoś przed lekcją.

Nie wykonuj: pozycji odwróconych, intensywnych wygięć do tyłu, intensywnych skrętów, intensywnych skłonów do przodu. Nie pogłębiaj pozycji na siłę. Wykonuj je na tyle, na ile pozwala twoje ciało tego dnia. Jeśli w danym momencie jest za intensywnie – odpocznij.

PROBLEMY ZDROWOTNE

Zgłoś przed lekcją: dyskopatię, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby serca, dużą daleko lub krótkowzroczność, odklejanie się siatkówki, jaskrę, wysokie ciśnienie krwi, niedawno przebyte operacje.

Skonsultuj z lekarzem lub fizjoterapeutą w jakim zakresie możesz korzystać z zajęć, jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia zdrowotne.

Praktykę jogi najlepiej rozpocząć pod okiem doświadczonego nauczyciela. W jodze liczą się detale. Te z pozoru statyczne ćwiczenia wymagają precyzji, by przynieść pożytek, a nie kontuzję.

Weź Udział w Kursie Nauka Jogi od Podstaw
BEZPŁATNE WARSZTATY

Nauczyciel wyjaśni, jak ustawić stopy, ramiona czy tułów, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo, z korzyścią dla zdrowia. Pokaże, kiedy i jak użyć pomocy, gdy będą niezbędne lub zaproponuje pozycję zastępczą, jeśli czegoś nie będziesz mogła wykonać. W jodze nie chodzi bowiem o to, aby wszystko robić maksymalnie, ale o to, by wykonywaną pozycję dopasować do możliwości swojego ciała.

Zapisz się na bezpłatny kurs NAUKA JOGI OD PODSTAW i rozpocznij swoją przygodę z jogą.

Kasia Vita Sana
Wspieram i motywuje kobiety do wprowadzania trwałych zmian i zrównoważonych nawyków na całe życie. Uczę, korzystając ze swojego graficznego systemu, jak z radością i łatwością się odżywiać, ćwiczyć oraz praktykować uważne jedzenie i pielęgnować pozytywne relacje z nim i samą sobą. Moja kolorowa wizualizacja diety uczy jak zostać swoim własnym dietetykiem i pomaga skutecznie osiągnąć oraz utrzymać prawidłową masę ciała.

Napisz komentarz