Brązowe: Zbożowe plus – nakarm mózg i dostarcz energii

Pełnoziarniste produkty zbożowe i nasiona roślin strączkowych to najlepsze i najłatwiej przyswajalne źródło energii dla naszego organizmu. Są bogate w skrobię, czyli węglowodany złożone, błonnik oraz witaminy i minerały.

Źródłem węglowodanów złożonych w żywności są produkty pochodzenia roślinnego. Naturalnie występują one w zbożach, nasionach roślin strączkowych, owocach i niektórych warzywach np. ziemniakach.

Węglowodany, nazywane również cukrami, są najlepszym i najłatwiej przyswajalnym źródłem energii, służącej między innymi do utrzymania stałej temperatury ciała, pracy narządów wewnętrznych czy do wykonywania aktywności fizycznej. Podstawową ich funkcją w organizmie jest zaopatrywanie komórek w energię.

Jakie dodatkowe czynności pełnią w organizmie:

  • Główne i najłatwiej dostępne źródło energii;
  • Podstawowe źródło energii dla mózgu i krwinek czerwonych;
  • Chronią białko przed spalaniem;
  • Są jednym z sygnałów dla mechanizmu głód-sytość;
  • Niezbędne dla prawidłowego spalania tłuszczu.

Utrzymywanie stałego poziom glukozy we krwi jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać odpowiednią ilości węglowodanów, pochodzących z naturalnych produktów, z pożywieniem.

Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Naturalne cukry proste należą do grupy fioletowej. Natomiast węglowodany złożone, to głównie skrobia, występująca w produktach roślinnych jako substancja zapasowa. Największe jej ilości zawierają zboża, nasiona roślin strączkowych i ziemniaki – produkty z grupy brązowej.

PEŁNOZIARNISTE PRODUKTY ZBOŻOWE  to najlepsze źródło energii.
Powinny stanowić uzupełnieniem codziennych posiłków

Naturalne produkty z grupy brązowej dostarczające węglowodanów złożonych są nie tylko optymalnym źródłem energii, ale również dostarczają niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, m.in. witamin z grupy B i składników mineralnych, m.in. magnezu oraz błonnika pokarmowego.

PEŁNOZIARNISTE PRODUKTY ZBOŻOWE

m.in. płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, kasz gryczana, ryż brązowy

Wartość odżywcza produktów zbożowych zależy od stopnia ich przetworzenia.

Ziarno zbóż składa się z bielma, łuski i zarodka. Bielmo to głównie skrobia, czyli węglowodany złożone, łuska zawiera błonnik pokarmowy a zarodek witaminy i składniki mineralne.

Produkty pełnoziarniste otrzymywane są z całego ziarna – bielma, łuski i zarodka. Natomiast rafinowane, przetworzone produkty zbożowe powstają z bielma, które jest pozbawione składników odżywczych i składa się głównie ze skrobi.

Dlatego też produkty pełnoziarniste zawierają o wiele więcej błonnika oraz witamin i składników mineralnych niż ich przetworzone, oczyszczone odpowiedniki, produkowane z jasnej mąki.

Pełnoziarniste produkty zbożowe powinny być składnikiem codziennych posiłków. Dostarczają niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego błonnika. Zapewniają prawidłową pracę mózgu dostarczając węglowodanów, witamin z grupy B i magnezu. Poprawiają samopoczucie i wspomagają utrzymanie prawidłowej masy ciała.

PIECZYWO:

Asortyment pieczywa pełnoziarnistego jest bardzo bogaty. Różni się ono ciemniejszym odcieniem od swoich jasnych odpowiedników, wypiekanych z białej mąki. W czasie zakupów warto sprawdzić czy ciemny kolor nie jest wynikiem dodatku karmelu czy melasy, zwiększających jedynie zawartość cukru a nie wartość odżywczą. Czytanie etykiety może uchronić przed zakupem pozornie pełnoziarnistego produktu.

MĄKA:

W przypadku mąk, im wyższy typ, tym wyższa wartość odżywcza. Niezależnie od rodzaju zboża najlepiej wybierać mąkę pełnoziarnistą, nazywaną również razową, powstająca z rozdrobnienia całego ziarna.

INNE PRODUKTY PEŁNOZIARNISTE

Co wybierać, aby wzbogacić dietę w produkty zbożowe pełnoziarniste?

Na liście zakupów powinny pojawiać się: płatki owsiane, gryczane, jaglane, orkiszowe, jęczmienne, żytnie, otręby pszenne i owsiane, pieczywo razowe, graham, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, komosa ryżowa, amarantus.

ZIEMNIAKI

m.in. ziemniaki, bataty, topinambur

Ziemniaki, w przeciwieństwie do pozostałych warzyw, są bogatym źródłem węglowodanów. Dostarczają, podobnie jak produkty zbożowe, skrobi i dlatego z powodzeniem możemy je zastępować.

NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH

m.in. fasola, groch, ciecierzyca, soczewica, bób

Nasiona roślin strączkowych, podobnie jak ziemniaki, również są bogatym źródłem węglowodanów w postaci skrobi. Dodatkowo zawierają sporo białko. Danie przygotowane za strączkowych to zbilansowany posiłek sam w sobie.

Napisz komentarz