Dieta moje nowe hobby

Spódnica z ubiegłej wiosny trzeszczy w szwach, waga pokazuje jakieś dziwne cyfry, z daleka omijasz lustro. Jesteś przerażona. Jak i kiedy to się stało? Wygodnie byłoby całą winę zrzucić na przykład na geny. Ale to nie geny, a TY decydujesz, czy będziesz szczupła czy otyła!

W ponad 80% przypadków o wadze decydują czynniki środowiskowe, czyli te związane ze stylem życia – genetyczne to tylko około 10%. Główni oskarżeni to złe nawyki żywieniowe, np. moda na fast-food, czyli szybkie i kaloryczne jedzenie, często zapominamy o śniadaniu, a obfity obiad staje się późną kolacją, do tego siedzący tryb życia – siedzisz w pracy, w domu przed telewizorem czy komputerem, na ławce, gdy wychodzisz na spacer z psem. Tkanka tłuszczowa to uwielbia!

Otyłość i nie tylko

Wśród składników stylu życia, żywienie i ruch, zajmują pierwsze miejsce wśród czynników decydujących o zachowaniu zdrowia. Brak aktywności i nieodpowiednie odżywiania może być przyczyną wielu chorób. Przede wszystkim związanych z układem krążenia. Przez całe lata kojarzyły się one ze starością, dziś wiemy, że miażdżyca może się rozwijać już w młodym wieku. A jej konsekwencje to choroba wieńcowa serca, zawał, nadciśnienie, udar mózgu.

Choroba bezpośrednio związana ze złym odżywianiem to otyłość. Definicja otyłości jest bardzo prosta: wynik przekarmienia w stosunku do wydatkowania energii. Aby stwierdzić, czy masz tylko nadwagę czy już otyłość, policz swój współczynnik BMI, czyli Body Mass Index (Wskaźnik Masy Ciała).

Wykonaj proste równanie:

BMI = MASA CIAŁA (kg) / WZROST (m²)

SCHUDNIJ ZDROWO

GMJŚ-KWD

Światełko w tunelu

Królestwo za kromkę

Genialnych sposobów na odchudzanie jest wiele. Każdy przepis na zrzucenie dodatkowych kilogramów kusi rewelacyjnymi efektami w rekordowo krótkim czasie. Zanim zdecydujesz się na któryś z nich, pomyśl, czy w ogóle mają sens. Oto głodówka – pierwszego dnia boli cię głowa; drugiego z zazdrością patrzysz na każdego, kto je; trzeciego nadrabiasz trzydniowe braki i jeszcze coś do tego dorzucasz. Teraz wariant hollywoodzki – gdy już przyrządzisz sobie trzy egzotyczne sałatki dziennie, stwierdzisz, że oddałabyś je wszystkie za kromkę chleba. Zresztą i tak tym się skończy, bo diety gwiazd twój budżet nie wytrzyma.

Pamiętaj też, że przy każdej super diecie za drzwiami lodówki czai się efekt jo-jo – straty powstałe w wyniku gwałtownego odchudzania, organizm szybko odbudowuje. Wracasz do złych nawyków, rzucasz się na rzeczy, których sobie odmawiałaś. W efekcie zaczynasz ważyć więcej niż przed odchudzaniem. Do tego wszystkiego masz poczucie winy, że nie dałaś rady.

Odchudzanie to nie wyścig

Musisz pogodzić się z faktem, że nie staniesz się szczupła z poniedziałku na wtorek. Decyzja o odchudzaniu to decyzja na wiele miesięcy. Zadziała tylko stopniowa zmiana nawyków żywieniowych. Odchudzanie to nie wyścig z czasem, potrzebujesz go, żeby nauczyć się jak postępować i pozwolić swojemu ciału powoli oswajać się z nowym. Równowaga i stopniowy dobór diety do twoich potrzeb i gustu – to podstawa. Najlepiej, jeśli pomoże ci w tym dietetyk i trener. Wtedy bez uszczerbku na zdrowiu i bezboleśnie, osiągniesz zamierzony cel.

Skuteczne odchudzanie to dopasowana do twoich potrzeb dieta, stopniowe zwiększenie aktywności fizycznej oraz zmiana postępowania, czyli wyeliminowanie złych nawyków i przyzwyczajeń, które doprowadziły do powstania otyłości.

Jem to co lubię

Wiadomo, że odchudzanie to nie jest prosta sprawa również dlatego, że 99 procent ludzi lubi jeść i czerpie z jedzenia przyjemność, dobrze dobrana dieta powinna zatem uwzględniać nasze upodobania, bo trudno będzie zaakceptować nielubiane potrawy. Dlatego w programie nie ma zakazów ani nakazów, sama będziesz wybierać dowolne preferowane przez siebie produkty a na warsztatach i ćwiczeniach nauczysz się jak dokonywać nowych zdrowych wyborów. Podstawa to, abyś sama „odkryła” co jest dla ciebie najlepsze.

Zostań swoim dietetykiem

Prowadzona krok po kroku po różnorodności produktów spożywczych przez dietetyka i po najnowszych formach ruchu przez trenera, odkryjesz, jak zdrowo jeść i zdrowo żyć. Taka dieta nie będzie dla ciebie uciążliwa, dlatego łatwo będzie ją kontynuować i nie wrócić do starych nawyków, a więc i do znienawidzonej wagi. To najważniejszy cel programu – osiągnąć cel i utrzymać uzyskane efekty. A będzie to możliwe, bo po jego zakończeniu sama zostaniesz swoim dietetykiem.

Kolorowa Wizualizacja Diety Twoim nowym hobby 

Dotychczasowi uczestnicy programu twierdzą, że dieta stała się ich nowym hobby, a nie uciążliwym obowiązkiem związanym z przeliczaniem kalorii. Zeszyt OPA i… zestaw kolorowych kredek to podstawowe narzędzia, dzięki którym bez kłopotliwego przeliczania zaczniesz komponować swoją nową kolorową dietę, dostarczającą mniej energii tak, aby organizm zaczął wykorzystywać nagromadzone zapasy tłuszczowe.

Piramida Żywienia mówi, jak powinniśmy prawidłowo się odżywiać, ale nie zapominajmy, że jej podstawą jest aktywność fizyczna. Tymczasem na co dzień używamy windy, jeździmy samochodami, nawet wiadomość koleżance z drugiego pokoju wysyłamy e-mailem. Tylko z powodu używania pilota telewizyjnego, rocznie przybieramy na wadze około 3 kilogramy. W programie Szczupła Zdrowa i Szczęśliwa każdego dnia ruch jest obowiązkowym elementem. Specjalnie przygotowany i dopasowany do Ciebie, uwzględniający kondycję oraz fakt, że jesteś w programie. Proponuje bloki treningowe na poszczególne partie ciała i sesje jogi, nie tylko w celu spalania kalorii, ale również jako sposób na relaks i odstresowanie. Nieoceniona pomoc przy codziennych stresach, które nierzadko zajadamy.

Szczupła, Zdrowa i Szczęśliwa

Tym, co różni program Szczupła, Zdrowa i Szczęśliwa, od innych programów i diet odchudzających, jest pewność, że w zamian za Twoje pozytywne nastawienie i zaangażowanie, gwarantuje fachową wiedzę i wsparcie w drodze do zdrowia i szczupłej sylwetki utrzymanych już do końca życia.

Takie właśnie przemyślane i skuteczne odchudzanie proponuję w programie SZCZUPŁA, ZDROWA i SZCZĘŚLIWA każdego dnia. System GMJŚ-KWD to nie tylko dieta, ale również narzędzie do pracy nad sobą. Wyposażona w długopis, zeszyt OPA i kolorowe kredki staniesz się swoim własnym dietetykiem, wypracujesz swój nowy styl życia i będziesz już zawsze VITA SANA czyli Szczupła, Zdrowa i Szczęśliwa!

Napisz komentarz