Jak zaakceptować siebie? Poznaj 10 strategii, które Ci w tym pomogą.

Nikt z nas nie jest doskonały, wszyscy mamy cechy, które chcielibyśmy w sobie poprawić lub wyeliminować. Jednak niektórzy są w stanie zaakceptować swoje wady, podczas gdy inni skupiają się na nich i stają się swoimi najgorszymi krytykami. Poznaj bliżej moc samoakceptacji i wprowadź strategie, które pomogą Ci nauczyć się akceptować siebie.

 10 minut czytania

Czym jest samoakceptacja?

Samoakceptacja to umiejętność akceptowania zarówno swoich mocnych stron, jak i wad, bez oceniania i osądzania.

To pełne zaakceptowanie siebie i wszystkich swoich cech dokładnie takimi, jakie są, bez względu na to, czy są pozytywne, czy negatywne. Akceptujesz każdy aspekt siebie, bezwarunkowo i bez wyjątku, dotyczący zarówno cech fizycznych jak i psychicznych. Samoakceptacja oznacza uznanie, że Twoja wartość wykracza poza Twoje cechy osobiste czy działania.

Samoakceptacja to:

  • Posiadanie pozytywnego nastawienia do siebie, bez potrzeby aprobaty innych;
  • Rozpoznanie i akceptacja tych części siebie, które uważasz za negatywne lub niepożądane;
  • Postrzeganie siebie jako całość, a nie definiowanie siebie poprzez jakąś jedną cechę, zdarzenie, umiejętność lub słabość;
  • Przyznanie się do swoich słabości i wad, nie obwiniając się za nie, ani nie angażując się w negatywne myślenie o sobie;
  • Zauważenie w czym jesteś dobra, a w czym nie;
  • Docenienie swoich zalet, mocnych stron, postępów i świętowanie osiągnięć;
  • Postrzeganie siebie jako unikalną i wyjątkową osobę, bycie szczęśliwą taką, jaką jesteś;
  • Odczuwanie i wyrażanie życzliwości, szacunku i miłości do siebie.

Z drugiej strony brak samoakceptacji może prowadzić do rozbitego poczucia własnego „ja”, gdzie jedna część Ciebie jest zła, zdenerwowana, zirytowana, zawstydzona lub rozczarowana inną częścią Ciebie. Te rozbite części mogą się pogodzić tylko wtedy, gdy wybaczysz sobie i zaakceptujesz siebie.

Co powoduje, że mamy problemy z samoakceptacją.

Samoakceptacja może wydawać się trudna, ponieważ możesz nie lubić pewnych rzeczy w sobie. Albo uważasz, że musisz się najpierw zmienić, zanim będziesz w stanie zaakceptować siebie. Mamy tendencję do ukrywania, zaniedbywania i odrzucania części siebie, które uważamy za nieidealne, za nie do zaakceptowania. Wolimy udawać, że ich nie ma lub próbować zmienić je na siłę, niż zaakceptować.

Akceptacja siebie może wydawać się trudna z wielu powodów:

  • Możesz czuć frustrację z powodu rzeczy, których nie możesz zmienić;
  • Możesz nie wiedzieć, co czujesz i dlaczego;
  • Myślisz, że innym wiedzie się lepiej niż tobie;
  • Chcesz się zmienić i myślisz, że jeśli zaakceptujesz siebie, to się nie zmienisz;
  • Masz negatywne myśli i często krytykujesz samą siebie;
  • Często nie czujesz się dobrze, co utrudnia Ci życie.

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale całkowita samoakceptacja, może tylko pomóc w zmianie rzeczy, które mogą nam się nie podobać. Uświadomienie sobie naszych ograniczeń jest pierwszym krokiem na drodze do wprowadzania trwałych zmian i poprawy samopoczucia.

Dlaczego samoakceptacja jest ważna?

Samoakceptacja pomoże Ci poczuć się lepiej z samą sobą i może dać zastrzyk energii, dzięki której poczujesz, że przezwyciężysz i poradzisz sobie z wszystkimi wyzwaniami, jakie stawia przed Tobą życie.

Samoakceptacja zwiększa pewności siebie i powoduje, że jesteś mniej podatna na krytykę. Kiedy akceptujesz siebie, masz tendencję do mniejszego martwienia się o to, co myślą inni. Pomaga to postrzegać sytuacje z większą jasnością i sprawia, że ​​jesteś mniej skłonna do przyjmowania ostrej krytyki wobec siebie.

To, jak się czujesz w stosunku do siebie, może również odgrywać ważną rolę w określaniu ogólnego samopoczucia. Samoakceptacja może ugruntować dobry nastrój, co z kolei pomaże Ci budować lepszej jakości relacje z innymi i zapewni motywację do pracy nad sobą.

Osoby z wysoką samoakceptacją są bardziej odporni na krytykę. Rozumieją, że akceptowanie siebie jest w porządku i pomaga w pracy nad ciągłym samodoskonaleniem.

W Harmonii z Samą Sobą
BEZPŁATNE SZKOLENIE ON-LINE

Co się dzieje, gdy nie akceptujesz siebie

Brak samoakceptacji może mieć negatywny wpływ na wszystkie obszary Twojego życia.

Zmniejsza Twoją pewność siebie i może uniemożliwić Ci osiągnięcie pełnego potencjału. Jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą brak akceptacji samego siebie.

Brak akceptacji siebie może być szkodliwy dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Bez samoakceptacji spada poczucie własnej wartość, co negatywnie wpływa na wszystkie obszary życia, takie jak relacje, praca, zdrowie czy samopoczucie.

Niska samoocena i negatywny obraz własnej osoby mogą prowadzić do negatywnych emocji i problemów w radzeniu sobie ze stresem. Może to zwiększać ryzyko zaburzeń emocjonalnych i problemów zdrowotnych związanych ze długotrwałym stresem.

W rezultacie brak samoakceptacji może prowadzić do:

  • Negatywnego nastawienia do życia bez żadnego konkretnego powodu;
  • Skłonności do nadmiernego krytykowania siebie i negatywnego mówienia do samej siebie np.: „Dlaczego myślałam, że mogę to zrobić? Do niczego się nie nadaję – inni są o wiele lepsi ode mnie”
  • Problemów ze zdrowiem psychicznym: takich jak depresja czy lęk;
  • Niskiej samooceny i ciągłego strachu przed porażką;
  • Problemów wynikających z braku stawiania wyraźnych granic;
  • Trudności do przyznawania się do swoich porażek, słabości i negatywnych cech, przez co nie wyciągasz wniosków i nie wprowadzasz zmian;
  • Braku miłości do samej siebie i pragnienia bycia kimś innym, niż się jest;

Jeżeli regularnie zauważasz u siebie jeden lub więcej z tych objawów, prawdopodobnie masz niski poziom akceptacji samej siebie.

Jak praktykować samoakceptację? Poznaj 10 strategii, które pomogą Ci nauczyć się akceptować siebie:

Prawdziwa samoakceptacja nie następuje z dnia na dzień. Codzienna praktyka i dbanie o siebie mogą pomóc Ci stopniowo zwiększać poziom samoakceptacji z czasem. Te proste ćwiczenia samoakceptacji nauczą Cię, jak zacząć praktykować miłość i akceptację siebie każdego dnia:

1. Uznaj, że akceptacja to nie rezygnacja.

Samoakceptacja nie oznacza zaakceptowania swoich negatywnych cech i rezygnacji z ich zmiany.

Przeciwnie, oznacza to bycie świadomą swoich słabości bez oceniania i emocjonalnego przywiązania do nich. Uznanie siebie jako całość, z wszystkimi swoimi zaletami i wadami, które czynią Cię wyjątkową i niepowtarzalną osobą, wzmacnia poczucie pewności siebie, poprawia samopoczucie i daje energię do działania, aby poprawiać się w obszarach, w których chcesz być lepsza.

2. Poznaj swoje wartości.

Życie w zgodzie ze swoimi wartościami pomoże Ci zaakceptować siebie.

Ważne jest, abyś poznała i zaczęła kierować się w życiu swoimi osobistymi wartościami. Myślenie i działanie zgodnie z wartościami może pomóc wzmocnić poczucie własnej wartości, poprawić szacunek do samej siebie i ułatwić zaakceptowanie siebie.

3Praktykuj wdzięczność.

Każdego dnia zapisuj rzeczy, za które jesteś wdzięczna.

Na początku może to się wydawać trudne, zwłaszcza gdy masz mentalny nawyk skupiania się na rzeczach negatywnych. Jednak codzienne praktykowanie wdzięczności pomoże Ci przestawić swoją uwagę na pozytywne aspekty.

Szukaj jasnych stron każdej pozornie negatywnej sytuacji. Jeśli poczujesz, że w czymś zawiodłaś, bądź wdzięczna za lekcje i wyciągnięte z niej wnioski. Szukaj pozytywów w swoich domniemanych wadach, za które możesz być wdzięczna.

Przekierowanie uwagi na to co pozytywne w Twoim życiu, pomoże Ci zauważyć, że dobrych rzeczy jest znacznie więcej wokół siebie, przez co łatwiej będzie Ci zaakceptować, a z czasem zmienić te które postrzegasz za niekorzystne.

4Wybaczaj sobie.

Naucz się na bieżąco wybaczać sobie swoje błędy.

Jeśli popełniłaś błąd, przyznaj się do niego i wyciągnij z niego wnioski, ale nie karć się za to w nieskończoność. Wybaczenie przeszłych błędów i odpuszczanie żalu to niezbędne kroki w kierunku akceptacji siebie.

Nasz wewnętrzny krytyk niechętnie pozwala nam wybaczać sobie. Może to być szczególnie trudne, gdy dotyczy przeszłości. Regularne praktykowanie samo-wybaczenia i współczucia dla siebie, może pomóc Ci przezwyciężyć poczucie winy i żalu z przeszłości. Empatia i wybaczenie sobie, uwolni Cię dając przestrzeń do budowania nowego, bardziej współczującego i akceptującego poglądu na swoją przeszłość.

5Nie obwiniaj siebie.

Unikaj obwiniania siebie, nie jesteś przyczyną wszystkich negatywnych sytuacji, które napotykasz.

Staraj się być obiektywna i zawsze bierz pod uwagę inne czynniki, które mogły mieć wpływ na daną sytuację. Naucz się zauważać i oceniać fakty. Nie bierz wszystkiego do siebie i nie zaczynaj automatycznie krytykować samą siebie.

6Nie porównuj się z innymi.

Porównuj się tylko z samą sobą jaką byłaś wczoraj.

Staraj się ulepszać siebie, zamiast porównywać się z innymi. Zauważ swoje postępy i porównuj się do siebie samej z wczoraj.

7Myśl pozytywnie i codziennie praktykuj afirmacje.

Zmień swoje negatywne myśli i zacznij dostrzegać pozytywne strony każdej sytuacji.

Negatywne myśli są głosem Twojego wewnętrznego krytyka. Powodują wiele bólu i cierpienia, uniemożliwiając Ci osiągnięcie pełnej samoakceptacji. Zamiast skupiać się na tym, co zrobiłaś źle, spróbuj znaleźć przynajmniej jedną rzecz, którą zrobiłeś dobrze. Jeśli przychodzą do Ciebie negatywne myśli o sobie, zmień je lub zastąp pozytywnym stwierdzeniem.

PRZYKŁAD: „Jestem beznadziejna, bo znowu zamiast zdrowego posiłku zjadłam coś na szybko.” Zacznij od zakwestionowania takiego stwierdzenia, pytając siebie: „Czy to prawda? Jaki jest prawdziwy powód?” a następnie zmień je na bardziej pozytywne i zgodne z rzeczywistością: „Nie przygotowałam wcześniej półproduktów i dlatego będąc zmęczona zjadłam coś na szybko.” Możesz również dopisać co następnym razem zrobisz lepiej: „Dziś wieczorem przygotuję sałatkę, która jutro zabiorę z sobą do pracy.”

Jednym z najskuteczniejszych narzędzi do praktykowania pozytywnego myślenia są afirmacje.

Codzienne powtarzanie pozytywnych stwierdzeń, mających na celu zmianę myślenia, pomoże Ci stopniowo zmienić wewnętrznego krytyka na wewnętrznego opiekuna. Myśl, mów i zapisuj afirmacje każdego dnia.

PRZYKŁAD: „Potrafię przetrwać trudne chwile. Jestem silniejsza niż myślę.” lub „Nie jestem doskonała, popełniam błędy i to jest w porządku.” lub „Dbanie o siebie jest moim priorytetem.”

8Prowadź dziennik.

Codzienne zapisywanie w dzienniku pozytywnych afirmacji, rzeczy, za które jesteś wdzięczna, czy emocji, jakie Ci towarzyszą w różnych sytuacjach, to najlepszych forma pracy nad sobą.

Jeśli masz trudności z zaakceptowaniem czegoś, pomocne może być zapisywanie swoich myśli na temat sytuacji i tego, co mogłaś zrobić inaczej. Może to pomóc Ci wprowadzić zmiany w przyszłości i działać bardziej zgodnie ze swoimi wartościami. Dziennik, w którym zapisujesz swoje mocne strony i osiągnięcia, a także słabości i rozczarowania, to skuteczne narzędzie do obserwacji siebie, samoakceptacji i wprowadzania trwałych zmian.

9. Medytuj.

Regularna praktyka medytacji pomoże Ci oderwać się od negatywnego dialogu wewnętrznego.

Może to poprawić Twój nastrój i prowadzić do bardziej pozytywnych emocji. Celem medytacji jest świadome obserwowanie myśli, bez ich oceniania i utożsamiania się z nimi.

Praktyki uważności, takie jak medytacja, pomagają zadbać o zdrowie psychiczne i wprowadzić wewnętrzny spokój. Przyczynia się to do zmniejszenia samokrytycyzmu i poprawy obraz samej siebie.

10. Znajdź wsparcie lub zwróć się o pomoc do specjalisty.

Otaczaj się pozytywnymi osobami do których masz zaufanie.

Jeśli spędzasz czas z osobami, które negują Twoją wartość, możesz mieć trudności z akceptacją siebie. Kiedy ktoś jest wobec ciebie stale krytyczny, trudniej będzie ci przekonać siebie, że masz mocne strony. Zapamiętaj kilka pozytywnych myśli, które możesz sobie powiedzieć, jeśli zaczniesz wątpić lub kwestionować swoją wartość (afirmacje). Spędzaj czas z osobami, które Cię wspierają i kochają. Ci ludzie dadzą ci impuls, którego potrzebujesz, aby zaakceptować siebie taką, jaką jesteś.

Jeśli zauważysz, że brak akceptacji powoduje silny dyskomfort psychiczny, z którym nie możesz sobie poradzić, zwróć się o pomoc do specjalisty

Pomocna może okazać się w takiej sytuacji wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego. Jeśli uważasz, że brak akceptacji siebie zaburza Twój spokój ducha, powoduje u Ciebie objawy lęku lub depresji, utrudnia jedzenie lub spanie, wpływa na Twoją pracę lub szkodzi Twoim relacjom, skontaktuj się z psychologiem.

Jak czerpać energię i siłę do działania z samoakceptacji.

Podsumowanie

Pełna akceptacja siebie oznacza odkrycie swojej wewnętrznej mocy. Praktykując samoakceptację, nie musisz już szukać zewnętrznych źródeł potwierdzenia. Dbasz o swoje zdrowie psychiczne i stajesz się pewna tego, kim jesteś, ucząc się akceptować zarówno swoje mocne strony, jak i słabości.

Zaakceptowanie siebie prowadzi do poprawy samopoczucia, przez co może pomóc Ci wprowadzić spokój do swojego życia i bycie bardziej szczęśliwą. Z drugiej strony brak samoakceptacji i negatywny obraz siebie mogą powodować niską samoocenę i większe ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak depresja czy lęk.

Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby praktykować samoakceptację. Skup się na swoich mocnych stronach, unikaj obwiniania się za rzeczy, na które nie masz wpływu, a co najważniejsze, wybaczaj sobie swoje błędy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak w praktyce zadbać o stan równowagi, pomiędzy zdrowiem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym? Jak odkryć i utrzymać wewnętrzny spokój? Jak żyć w harmonii z sobą i otaczającym Cię światem?

Uzyskaj pomoc i wsparcie, aby wprowadzić trwałe zmiany i zacząć cieszyć się życiem każdego dnia.

Nawet jeśli jesteś zmęczona, zestresowana i na nic nie masz czasu, a dotychczasowe próby wyciszenia i relaksu nie przyniosły Ci oczekiwanych efektów.

Postaw na wiedzę i sprawdzoną strategię małych kroków. Weź udział w szkoleniu dla kobiet:

dzięki któremu w przyjemny, przemyślany i zaplanowany sposób, krok po kroku osiągniesz szczęście, spokój i harmonię.

Kasia Vita Sana
Wspieram i motywuje kobiety do wprowadzania trwałych zmian i zrównoważonych nawyków na całe życie. Uczę, jak żyć w zgodzie ze sobą, innymi i światem. Pokazuję, korzystając ze swojego graficznego systemu, jak z radością i łatwością się odżywiać, ćwiczyć, wyciszać oraz praktykować uważne jedzenie i pielęgnować pozytywne relacje z nim i samą sobą. Moja kolorowa wizualizacja diety uczy jak zostać swoim własnym dietetykiem, trenerem i emocjonalnym wsparciem, jak również pomaga skutecznie osiągnąć oraz utrzymać prawidłową masę ciała.

Napisz komentarz