Każde ciało jest wyjątkowe, a zrozumienie kształtu swojej sylwetki może pomóc Ci dokonywać wyborów, które sprawią, że poczujesz się pewnie i komfortowo. Ten przewodnik pomoże Ci określić i zaakceptować Twój kształt ciała oraz poznasz najlepsze porady i wskazówki jak ubierać się zgodnie z Twoim typem sylwetki.
30 minut czytania
CZĘŚĆ 2 TYPY SYLWETKI
1. Jakie są różne typy sylwetki?
2. Wskazówki jak ubierać się zgodnie ze swoim typem sylwetki.
Sylwetka typu jabłko.
Sylwetka typu gruszka.
Sylwetka typu prostokąt.
Sylwetka typu klepsydra.
3. A co, jeśli ciało ma mieszankę dwóch typów sylwetki?
4. Czy kształt ciała i typ sylwetki mogą się zmienić z czasem?
5. Poznaj ogólne zasady przy wyborze stylizacji.
Poznanie kształtu swojego ciała to pierwszy krok przy wyborze swojego indywidualnego stylu, lepiej dopasowanych ubrań i dobrego samopoczucia w swojej skórze. Wybór stylizacji, która podkreśli Twoją sylwetkę, może nie być łatwy, ale warto podjąć to wyzwanie, bo odpowiednio dobrana garderoba może pomóc Ci zaakceptować swoje ciało i sprawić, że poczujesz się świetnie, pewnie i stylowo. Odśwież swoją szafę określając typ swojej sylwetki i poznaj wskazówki doboru najbardziej pasujących do Ciebie stylizacji.
CZĘŚĆ 1 POMIARY
Informacje
1. Czym są pomiary ciała?
Pamiętaj, że pomiary obwodów ciała czy masy ciała to tylko liczby na miarce krawieckiej czy wadze, nie są niczym więcej jak tylko informacją, która da Ci możliwość podejmowania odpowiednich decyzji.
Pomiary ciała to proces oznaczający coś znacznie większego, niż tylko odczytanie liczb, chodzi tu o zrozumienie Twoich proporcji i unikalnej budowy ciała, aby wykorzystać tą wiedzę do podejmowania świadomych i pewnych wyborów, dotyczących Twojego stylu ubierania i garderoby, ale również stylu życia. Pomiary mogą również pomóc Ci zrozumieć proporcje, kształt sylwetki, Twój typ budowy a te informacje są niezbędne do zaakceptowania swojego ciała. Naucz się, wykonując pomiar, nie nadawać liczbom emocjonalnego znaczenia, doceń i wykorzystaj na swoją korzyść informacje które z sobą niosą. Poznaj dokładne pomiary swojego ciała, aby odkryć swój typ sylwetki, świadomie dobierać do niego stylizacje i zaakceptować siebie taką jaką jesteś.
2. Jak prawidłowo dokonać pomiarów?
Aby uzyskać najbardziej spójne wyniki, pamiętaj o kilku rzeczach podczas dokonywania pomiarów ciała.
- Pomiaru najlepiej dokonywać w bieliźnie, aby ubrania nie miały wpływu na wynik końcowy.
- Miarka krawiecka powinna swobodnie przylegać do ciała, ale nie opadać. Nie powinna być również za ciasna, aby nie powodować wgnieceń czy wrzynania się w skórę.
- Aby zmierzyć obwód biustu, talii i bioder zwróć uwagę, aby trzymać taśmę mierniczą równolegle do podłoża.
- Stań prosto, ułóż miarkę, całkowicie się rozluźnij, a następnie wykonaj pomiar.
- Aby zwiększyć dokładność, możesz wykonać pomiar dwukrotnie.
Biust: Zmierz obwód biustu w najszerszym miejscu.
Talii: Znajdź swoją naturalną linię talii lub zmierz najwęższą część tułowia.
Biodra: Zmierz najszerszą część bioder, obejmując jednocześnie najszerszą część pośladków.
Za każdym razem, gdy będziesz chciała powtórzyć pomiar, rób go o tej samej porze i w tych samych warunkach, aby wyniki były porównywalne. Najlepiej dokonywać pomiarów rano, po wstaniu z łóżka i skorzystaniu z toalety, przed zjedzeniem śniadania lub wypiciem czegokolwiek.
3. Jak określić kształt swojego ciała?
Możesz to zrobić obserwując swoją sylwetkę w lustrze lub jeśli nie jesteś pewna, spróbuj stworzyć rysunek swojej sylwetki.
Proporcje pomiędzy obwodami w biuście, talii i biodrach mogą być różne względem siebie. Wyróżniamy cztery podstawowe typy sylwetki. W zależności od proporcji pomiędzy poszczególnymi obwodami i kształtu ciała, który tworzą, są to: typ jabłka, gruszki, prosty i klepsydra.
Możesz narysować kształt, który reprezentuje Twoje wymiary.
- Najpierw zmierz obwody w biuście, talii i biodrach, zapisz je na kartce.
- Następnie narysuj 3 równoległe linie na kartce papieru, z których każda będzie odpowiadać 1/10 rozmiaru Twoich wymiarów. Rozmieść je tak, aby każda z nich była oddalona od siebie o około 5 cm.
- Następnie połącz krawędzie linii, aby zobaczyć, jaki kształt utworzą.
Przykład:
- Jeśli Twoje pomiary to: BIUST 81 cm, TALIA 91 cm a BIODRA 110 cm.
- To Twoje linie będą miały: pierwsza 8,1 cm, druga 9,1 cm i trzecia 11 cm.
- Połączenie końców tych 3 linii stworzy kształt sylwetki: w tym przypadku to typ sylwetki gruszka.
CZĘŚĆ 2 TYPY SYLWETKI
Proporcje
1. Jakie są różne typy sylwetki?
Określenie kształtu ciała to kluczowy krok w kierunku stworzenia garderoby, która podkreśli Twoją wyjątkową sylwetkę.
Nie ma czegoś takiego jak „dobry” lub „zły” typ sylwetki. Wszystkie ciała są wyjątkowe i piękne na swój sposób. Zrozumienie tego jest ważne, ponieważ gdy już poznasz kształt swojego ciała, możesz zaakceptować swoją naturalną sylwetkę i zacząć podkreślać jej najlepsze cechy za pomocą indywidualnych wyborów. A wszystko, co musisz zrobić, to spojrzeć na siebie w lustrze i ocenić jaki kształt ma Twoje ciało. Możesz również łatwo określić swój typ sylwetki, używając miarki krawieckiej. Zacznij od zmierzenia obwód biustu, tali, bioder i porównaj je z cechami podstawowych typów sylwetki:
PIXABAY Typy sylwetki
Kształt sylwetki typu jabłko.
Jabłko (okrągły, owalny, serce, odwrócony trójkąt): Ramiona są szersze niż biodra. Talia szersza w porównaniu do bioder i biustu, często z pełniejszym biustem.
W tym typie sylwetki większość masy ciała jest usytuowana w środkowej części tułowia, przez co brzuch i klatka piersiowa wyglądają na większe w porównaniu z resztą ciała. Talia i pośladki są mniej wyraźne a nogi i uda są zazwyczaj szczupłe. Tłuszcz jest rozłożony głównie w obrębie brzucha i klatki piersiowej. Aby wyglądać bardziej proporcjonalnie, w tym typie sylwetki, należy starać się wydłużyć tułów.
Kształt sylwetki typu gruszka.
Gruszka (trójkąt, łyżka): Biodra są szersze niż biustu, wyraźnie zaznaczona talia.
Ten typ budowy ciała, charakteryzuje się szczuplejszą i drobniejszą górną częścią ciała z większymi biodrami i udami oraz widoczną talią. Rozkład tłuszczu może być różny, tłuszcz gromadzi się najpierw na pośladkach, biodrach i udach. W miarę jak wzrasta procentowa zawartość tłuszczu w organizmie, coraz większa część tłuszczu gromadzi się wokół talii i górnej części brzucha. Kobiety o tym typie sylwetki mają tendencję do posiadania większych pośladków, grubszych ud i mniejszego biustu. Aby wyglądać bardziej proporcjonalnie, w tym typie sylwetki, staraj się dodać objętości górnej części ciała.
Kształt sylwetki typu prosty.
Prosty (prostokąt): Biust, talia i biodra mają stosunkowo podobne rozmiary.
Prosty typ budowy ciała ma węższe biodra i ramiona, z mniej widoczną talią, co daje bardziej prostą sylwetkę. Ten typ budowy ciała jest charakterystyczny dla szczupłej sylwetki. Tłuszcz jest rozłożony głównie w okolicy brzucha, pośladków i klatki piersiowej. Aby wyglądać bardziej proporcjonalnie, w tym typie sylwetki, staraj się podkreślić krągłości.
Kształt sylwetki typu klepsydra
Klepsydra: Podobny rozmiar biustu i bioder, wyraźnie węższa talia.
Typ budowy ciała klepsydry to proporcjonalne wymiary biustu i bioder. W sylwetce tego typu charakterystyczna jest wyraźna talia, a także ogólnie zrównoważone proporcje ciała. Tłuszcz gromadzi się głównie w górnej i dolnej części ciała. Aby podkreślić ten typ sylwetki, skup się na talii, zaznaczając jej wcięcie.
Niezależnie od tego jaki typ sylwetki posiadasz, pamiętaj, że ciała występują w wielu kształtach i rozmiarach, a wszystkie są piękne!
W Harmonii z Samą Sobą
– BEZPŁATNE SZKOLENIE
2. Wskazówki jak ubierać się zgodnie ze swoim typem sylwetki.
Najlepsze stylizacje dla Twojej sylwetki to takie, które równoważą proporcje i podkreślają najlepsze cechy Twojej figury. W których czujesz się pewnie i wyjątkowo.
Każdy typ sylwetki ma unikalne cechy, które warto brać pod uwagę przy wyborze garderoby. Kluczem jest stworzenie harmonijnej sylwetki, która sprawi, że poczujesz się dobrze i komfortowo. Rozpocznij przeprojektowywanie swojej garderoby i spraw, by pięknie komponowała się z Twoją unikalną sylwetką. Oto wskazówki z jakich możesz skorzystać:
Co powinny nosić jabłka.
Aby ubrać sylwetkę o kształcie jabłka, wydłuż tułów i podkreśl nogi. Odwróć uwagę od brzucha, podkreślając szyję, klatkę piersiową i dolną połowę ciała.
Ten kształt ciała opisywany jest jako „ciężki u góry” przez szersze ramiona, pełny biust i prostą linię talii. Kobiety o tym kształcie ciała mają zazwyczaj szczuplejsze nogi i biodra.
- Jeżeli masz sylwetkę typu jabłko, Twoja masa ciała koncentruje się wokół talii i klatki piersiowej, co może sprawiać wrażenie większego biustu i wystającego brzucha.
- Około 14% kobiet ma taki typ sylwetki, w którym biust jest o kilka centymetrów szerszy od bioder.
Wybierając garderobę zwróć uwagę, aby wydłużać tułów, podkreślając szczegóły w górnej i dolnej części ciała.
- Noś dekolty w kształcie litery V. Odwróć uwagę od brzucha i wybierz koszule, bluzki czy sukienki, które podkreślą szyję i klatkę piersiową. Świetnie sprawdzają się dekolty w serek w kształcie litery V optycznie wydłużające tułów;
- Sukienki o kroju litery A i rozkloszowane, delikatnie rozszerzające się od talii, zapewnią równowagę, szczególnie w okolicy talii, jednocześnie tworząc bardziej harmonijną sylwetkę;
- Wybierz spodnie rozszerzane zamiast prostych lub obcisłych leginsów czy dżinsów, aby zrównoważyć szersze ramiona i cięższą górną część ciała;
- Zwróć uwagę na wszystko, co ma pasek. Sukienki z paskiem lub wiązaniem w talii zwracają na nią uwagę i pomagając podkreślić jej zarys. Jeśli jednak pasek nie spełni swojej roli podkreślenia talii, to z niego zrezygnuj, aby mniej zwracać uwagę brzuch;
- Sprawdź krój empire. W podkreśleniu talii sprawdzą się również bluzki i sukienki z dekoltem w serek w kroju empire (odcięcie pod biustem), które zaznaczają talię wyżej, tworzą ładną sylwetkę;
- Zwróć uwagę na kolory. W miejscach, które chcesz zakryć, noś ciemne kolory, takie jak czarny czy granatowy, które wizualnie zmniejszają krągłości;
- Noszenie bluzek, które opadają na brzuch, również odciągnie uwagę od tego obszaru ciała, który skutecznie w ten sposób zakryjesz.
Jeśli chcesz zmniejszyć obwód brzucha, odpowiednio zbilansowana dieta i dobrane ćwiczenia na brzuch mogą zredukować zawartość tłuszczu w tej okolicy.
Co powinny nosić gruszki.
Ubierając sylwetkę o kształcie gruszki, przyciągnij uwagę ku górze ciała i podkreśl ramiona i biust.
Ten typ sylwetki to przeciwieństwo jabłka, czyli „ciężki u dołu” z bardziej rozbudowaną dolna część ciała niż górna. Kobiety o figurze gruszki mają zazwyczaj wyraźnie zaznaczoną talię, pełne biodra i wąskie ramiona. Ciało jest bardziej krągłe niż proste, z pełniejszymi pośladkami i bardziej umięśnionymi nogami.
- Jeżeli masz sylwetkę typu gruszka, Twoja masa ciała koncentruje się wokół bioder i nóg, co może sprawiać wrażenie ciężkiej dolnej części ciała.
- Około 20% kobiet ma sylwetkę gruszki, a ich biodra są znacznie większe od ramion.
Sztuczka w ubieraniu się dla osób o figurze gruszki, polega na noszeniu czegokolwiek, co eksponuje ramiona i biust. To podkreśla i przyciągnij uwagę ku górze tułowia, wyrównując proporcje między górną i dolną połową ciała.
- Wybieraj kolorowe topy i koszule, bluzki, sukienki z rzucającymi się w oczy falbankami, plisami i wiązaniami u góry, aby skupić uwagę na górnej połowie ciała;
- Połącz je z ciemnymi, dopasowanymi spodniami lub spódnicami, aby zrównoważyć dolną połowę ciała;
- Dekolt łódkowy, okrągły i w kształcie serca lub litery V również podkreślają ramiona i wydłużają szyję i tułów, kierując uwagę ku górze, na twarz i obojczyki;
- Noszenie dobrze dopasowanego biustonosza może również podkreślić biust i zrównoważyć kształt sylwetki;
- Sprawdź biustonosz typu plunge charakteryzujące się głębokim dekoltem, tworząc efekt push up – posiadają specjalnie ukształtowane miseczki, które zbierają piersi i zbliżają je do siebie, dodając w ten sposób efekt podniesienia i optycznie powiększają biust;
- Bluzki bez ramiączek podkreślają ramiona i ręce, optycznie modelują górną część ciała, a jednocześnie równoważą proporcje sylwetki gruszki;
- Poduszki na ramionach i usztywniane koszule również zawsze się sprawdzą podkreślając górną część ciała;
- Noś spodnie z prostymi nogawkami lub z lekko rozszerzanymi z obcasami. Te fasony pomagają optycznie wydłużyć nogi i zrównoważyć bardziej obfite pośladki;
- Wybieraj spódnice i sukienki o kroju litery A. Idealnie nadają się do stworzenia ładnej sylwetki poprzez delikatne opadanie na biodra i uda, przyciągając uwagę do talii i górnej części ciała;
- Unikaj zbyt obcisłych i za bardzo rozkloszowanych spodni czy spódnic, mogą jeszcze bardziej podkreślić dolną część ciała. Jeśli chcesz uzyskać więcej równowagi w swojej sylwetce, unikaj takich stylów.
Jeśli chcesz zmniejszyć dolną połowę ciała, odpowiednio zbilansowana dieta i dobrane ćwiczenia na pośladki i nogi mogą zmniejszyć zawartość tłuszczu w tych miejscach. Jeśli chcesz podkreślić te okolice, dodaj ciężarki do ćwiczeń i zwiększ spożycie białka, aby powiększyć pośladki.
Co powinny nosić osoby o prostej sylwetce.
Aby ubrać osobę o prostokątnej sylwetce wybieraj stylizacje podkreślające ramiona i eksponujące nogi.
Ten kształt ciała, często nazywany prostokątnym lub chłopięcym, nie jest tak krągły jak kształt gruszki, jabłka czy klepsydry. Zamiast tego sylwetka wygląda dość prosto, bez zauważalnych krzywizny w okolicy talii czy bioder.
- Klatka piersiowa odgrywa główną rolę w tym typie sylwetki, ponieważ nie ma zaznaczonej talii, która mogłaby dodać krągłości. Nadal możesz mieć prostokątną sylwetkę, jeśli masz krągłe pośladki lub szeroką klatkę piersiową i odrobinę nadmiaru tłuszczu w okolicy brzucha.
- Około 46% kobiet ma taką sylwetkę, że ich talia ma mniej więcej taką samą szerokość jak biodra i biust.
Jeśli masz prostą sylwetkę wybieraj ubrania, które podkreślają ramiona i nogi. Nosząc odważne, wzorzyste topy i dopasowany dół stylizacji, rozbijasz prostą sylwetkę i pomagasz tworzyć krągłości wzdłuż ciała.
- Pokaż swoje atuty którymi są ramiona i nogi za pomocą falbaniastych bluzek, obcisłych spodni i dopasowanych spódnic;
- Zwiększanie objętości. Fasony z bufiastymi rękawami, poduszkami czy warstwowymi tkaninami mogą dodać sylwetce objętości;
- Wybierz koszule i sukienki z falbankami, aby dodać swojej sylwetce, objętości i kobiecości;
- Sukienki z ozdobami na biuście mogą nadać temu obszarowi objętości i sprawić, że będzie wyglądał na nieco większy;
- Noś minispódniczki z jaskrawymi rajstopami lub obcisłe spodnie. Te dopasowane fasony wyeksponują nogi i pomogą nadać ciału więcej kształtu i krągłości;
- Dopasowane marynarki i paski pomogą stworzyć iluzję krągłości i bardziej kobiecych kształtów;
- Noś paski do sukienek i spódnic, aby wyszczuplić talię i podkreślić kształty;
- Ozdoby, szczegóły takie jak plisy, falbany czy inne akcenty dekoracyjne, mogą dodać Twojemu strojowi faktury i zainteresowania, podkreślając Twoją ogólną sylwetkę;
- Noszenie bielizny modelującej może również pomóc w wymodelowaniu sylwetki i zrównoważeniu bardziej kanciastych rysów twarzy;
- Spódnice i sukienki rozkloszowane lub w kształcie litery A – dodają ruchu i objętości dolnej części ciała, pomagając stworzyć bardziej zrównoważoną sylwetkę;
- Unikaj noszenie prostych lub luźnych ubrań zarówno na dole, jak i na górze ciała. Może to nadać bardziej bezkształtnego wyglądu. Jeśli chcesz stworzyć krągłości przy tym typie sylwetki, trzymaj się z daleka od tych stylów.
Co powinna nosić klepsydra.
Jeśli masz figurę klepsydry, podkreśl wciętą talię dopasowanymi fasonami.
Ten typ sylwetki ma tendencję do krągłości zarówno na górze, jak i na dole, z wyraźnie zaznaczoną talią, dlatego nazywa się ją klepsydrą. Jeśli masz ten typ sylwetki, twoje biodra i biust są bardzo proporcjonalne i mają niemal równe wymiary.
- Nadal możesz mieć sylwetkę klepsydry, jeśli masz nieco szersze ramiona czy barki lub nieco pełniejsze pośladki.
- Jest to najrzadziej występujący kształt ciała, występuje on jedynie u 8% kobiet.
Ubierając figurę klepsydry, zaakceptuj krągłości na górze i na dole. Skup się na zaznaczeniu talii za pomocą dopasowanych stylizacji, które ściśle do niej przylegają. Podkreśl górę ciała dekoltami w kształcie litery V i dół ciała sukienkami w kształcie litery A.
- Wybieraj otwarte dekolty, np. w kształcie litery V czy sweatheart. Skupiają uwagę na obojczykach i ramionach, podkreślając biust i naturalne proporcje klepsydry;
- Noszenie wygodnego, dobrze podtrzymującego biustonosza, pomaga podkreślić biust;
- Wypróbuj dekolt typu plunge, który również świetnie podkreślić biust i ramiona. Biustonosze tego typu charakteryzują się głębokim dekoltem, tworząc efekt push up – zbliżają piersi do siebie, podnoszą je i optycznie powiększają;
- Dopasowana talia. Sukienki, bluzki, które są dopasowane w talii, eksponują ją wyraźnie, podkreślając sylwetkę klepsydry;
- Wszelkie paski i dodatki. Również przyciągnij uwagę do talii. Za pomocą pasków i dodatków, ściągniętych w talii można jeszcze bardziej podkreślić naturalne krągłości;
- Zamawiaj ubrania szyte na miarę, aby lepiej przylegały do sylwetki i podkreślały kształty;
- Spodni z wysokim stanem również podkreślają zrównoważone proporcje;
- Sukienki w stylu skater Dzięki dopasowanemu gorsecikowi i rozkloszowanej spódnicy sukienki w stylu skater podkreśla Twoje kształty, proponując jednocześnie, swobodny krój;
- Sukienki kopertowe, ołówkowe Są dopasowane w talii, podkreślając kształty i zapewniają wygodę i dobre dopasowanie;
- Unikaj luźnych i bezkształtne ubrań, mających na celu ukrywania kształtu klepsydry. Jeśli chcesz podkreślić swoje krągłości, unikaj tych stylów.
To tylko ogólne wskazówki, które mogą pomóc Ci znaleźć styl, w których poczujesz się najlepiej. Skorzystaj z tych sugestie jako punkt wyjścia do swoich indywidualnych poszukiwań. Moda to osobiste doświadczenie, a najlepsze stroje to takie, które sprawiają, że czujesz się pewnie i komfortowo.
Każda z nas jest inna, więc eksperymentuj z różnymi stylami i znajdź to, co najlepiej do Ciebie pasuje, tworząc garderobę, która docenia, uzupełnia i podkreśla Twoje wyjątkowe ciało.
3. A co, jeśli ciało ma mieszankę dwóch typów sylwetki?
Kiedy znajdujesz się pomiędzy dwoma typami sylwetki, wypróbuj wskazówki dla obu typów – wybierając te stylizacje, które najlepiej do Ciebie pasują.
Używaj sugestii dotyczących wyboru garderoby dla danego typu sylwetki tylko jako wytycznych, a nie jak nienaruszalnych reguł. Znalezienie ubrań, które do Ciebie pasują, to tak naprawdę metoda prób i błędów. Czasami myślimy, że nie możemy czegoś nosić, bo to nie pasuje do naszego typu sylwetki, więc nigdy nawet tego nie przymierzamy, a to duży błąd. Zachęcam do bycia otwartą na nowe stylizacje, których wcześniej nie próbowałaś, nawet jak nie odpowiadają wytycznym do Twojego typu sylwetki, a zobaczysz jak często możesz mile się zaskoczyć.
Ciała są cudownie różnorodne i nie każde pasuje idealnie tylko do jednej kategorii kształtów. Jeśli identyfikujesz się z więcej niż jednym typem sylwetki lub czujesz, że nie pasujesz idealnie do żadnego, to jest to całkowicie normalne. W rzeczywistości większość z nas ma cechy kilku typów, tworząc swój unikalny kształt, który jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, nasz własny. Najważniejsze to, aby zaakceptować te różnice i wykorzystać je na swoją korzyść.
4. Czy kształt ciała i typ sylwetki mogą się zmienić z czasem?
Tak, kształt ciała może się zmieniać z biegiem czasu.
To naturalne, że Twoje ciało zmienia się i ewoluuje, więc okresowa ponowna ocena jego kształtu, może pomóc Ci nadal dokonywać najlepszych wyborów stylizacji dla Twojej aktualnej sylwetki. Zmiany sylwetki mogą nastąpić z takich powodów jak: wahania masy ciała, zmiana stylu życia czy zmiany hormonalne w czasie ciąży, menopauzy czy starzenie się.
5. Poznaj ogólne zasady przy wyborze stylizacji.
Co robić:
Zaakceptuj swoje ciało i jego kształt.
Świętuj unikalny, niepowtarzalny kształt i cechy swojego ciała. Każde ciało jest piękne, a zrozumienie swojego kształtu polega na udoskonalaniu, a nie zmienianiu, naturalnej sylwetki.
Nie przegap przy tym genetyki.
Spójrz na kobiety w Twojej rodzinie, aby zobaczyć wspólny trend. Jeśli kobiety w Twojej rodzinie mają tendencję do posiadania tego samego typu sylwetki, jest prawdopodobne, że Ty też. Pamiętaj, że nie tylko rodzina twojej matki decyduje o Twoim kształcie, ale także rodzina Twojego ojca!
Weź pod uwagę proporcje.
Poszukaj ubrań, które równoważą Twoje naturalne proporcje i podkreślają Twoje najlepsze cechy. Patrz: Wskazówki dla poszczególnych typów sylwetki. Weź pod uwagę, że możesz mieć typ mieszany.
Skup się na dopasowaniu.
Wybieraj ubrania szyte na miarę, które dopasowują się do Twoich indywidualnych wymiarów, unikaj rzeczy o standardowym rozmiarze, który pasuje na wszystkich.
Eksperymentuj ze stylami.
Wypróbuj różne rodzaje ubrań, aby zobaczyć, w czym czujesz się najlepiej i co na Tobie wygląda najładniej. Wypracowanie osobistego stylu to kwestia prób i eksperymentów. Patrz: Podstawowe style ubioru. Poszukaj stylu, który będzie Tobie najbliższy.
Szukaj inspiracji.
Szukaj wzorów i stylów osób o podobnej budowie ciała, by czerpać inspirację, ale pamiętaj, by uczynić je własnymi.
Czego nie robić:
Nie porównuj się.
Unikaj porównywania swojego ciała do innych. Każde ciało jest unikalne i wyjątkowe a to, co działa u jednej osoby, może nie działać u innej.
Nie ignoruj wygody.
Chociaż świetnie jest dobrze wyglądać, ważne jest również, aby wziąć pod uwagę jak się czujesz. Ważne jest, aby czuć się dobrze w tym, co się nosi. Komfort jest kluczowy.
Nie trzymaj się „zasad” na siłę.
Choć trendy w modzie mogą być pomocne to nie powinny one być ograniczeniami. Nie bój się ich łamać tworząc swój własny styl.
Doceń krawiectwo.
Odkryj moc dobrze skrojonych i dopasowanych ubrań. W miarę możliwości korzystaj z usług krawieckich, które zapewnią odpowiednie i najlepiej dopasowane do Twoich wymiarów stylizacje.
Nie zapomnij o bieliźnie.
Odpowiednia bielizna może znacznie poprawić wygląd i dopasowanie stroju. Wybieraj elementy, które wspierają i podkreślają Twoją sylwetkę.
Nie bądź dla siebie surowa.
Twoje ciało jest niesamowite, a nauka odpowiedniego ubierania go to podróż. Bądź cierpliwa i dobra dla siebie w tej drodze.
CZĘŚĆ 3 TYPY BUDOWY CIAŁA
Styl Życia
1. Jakie są typ budowy ciała i jak rozpoznać swój somatotyp?
Somatotyp, czyli typ budowy ciała uwarunkowany genetycznie, odnosi się do struktury kostnej oraz rozmieszczenia mięśni i tkanki tłuszczowej w organizmie.
Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy budowy ciała, na które jesteśmy z góry zdeterminowani: ektomorfik, endomorfik i mezomorfik.
PIXABAY Typy budowy ciała.
Pierwotnie uważano, że somatotyp danej osoby jest niezmienny. Ektomorfik zawsze szczupły i delikatny, endomorfik zawsze zaokrąglony i miękki a mezomorfik naturalnie “ubity” i umięśniony. Obecnie wiadomo, że styl życia może wpłynąć na zmianę somatotypu.
Rozpoznanie i zrozumienie swojego typu budowy ciała jest bardzo pomocne w procesie zrozumienia i akceptacji swojego ciała.
Prosta obserwacja może pomóc w szybkim rozpoznaniu danego typu budowy ciała. Zapoznaj się z podstawowymi różnicami, które widać niemal od razu i określ swój typ budowy ciała:
- Ektomorfik osoba zazwyczaj szczupła, o delikatnej budowie i niskiej zawartości tłuszczu w organizmie. Ma delikatniejsze kości i mięśnie oraz może mieć trudności z przybraniem na wadze ze względu na szybszy metabolizm. (najbardziej charakterystyczny typ sylwetki prosty)
- Endomorfik osoba zazwyczaj pulchna, ma zaokrągloną budowę ciała i znaczną ilość tkanki tłuszczowej. Ma grubsze kości, mniej mięśni i wolniejszy metabolizm co może ułatwić przybieranie na wadze i utrudnić redukcję masy ciała. (najbardziej charakterystyczny typ sylwetki to jabłko i gruszka)
- Mezomorfik osoba bardziej umięśniona, o twardej i muskularnej budowie oraz znacznej zawartości tkanki mięśniowej. Ma grubsze lub średnie kości i niewiele tłuszczu oraz może łatwiej tracić na wadze ze względu na szybszy metabolizm. (wszystkie typy sylwetki)
- Hybryda jest połączeniem trzech pozostałych typów.
O tym, jakim typem jesteś, decydują nie Tylko twoje geny, ale może na to mieć wpływ także Twój styl życia.
Na przykład, jeśli prowadzisz siedzący styl życia, prawdopodobnie staniesz się endomorfikiem – osobą pulchną, nawet jeśli masz geny ektomorficzne – osoby szczupłej lub mezomorficzne – osoby umięśnionej. Zmiana stylu życia na aktywny i zdrowy może spowodować zmianę endomorfika – osoby pulchnej w dwa pozostałe somatotypy – szczupły lub umięśniony.
2. Wskazówki dla poszczególnych somatotypów?
Znajomość swojego typu budowy ciała może pomóc w zrozumieniu jego potrzeb żywieniowych i aktywności.
- Ektomorfik – osoby szczupłe – powinny spożywać wysokiej jakości białko, aby utrzymać masę mięśniową. Wskazówka żywieniowa: najlepiej unikać nadmiernej ilości węglowodanów przetworzonych, które mogą być magazynowane w postaci tłuszczu.
- Endomorfik – osoby pulchne – powinny uważać na ilość spożywanych kalorii, ponieważ są bardziej podatne na przybieranie na wadze. Wskazówka żywieniowa: najlepiej skupić się na spożywaniu chudego białka, warzyw i naturalnych węglowodanów złożonych.
- Mezomorfik – osoby umięśnione – powinny stosować zbilansowaną dietę zawierającą różnorodne produkty. Wskazówka żywieniowa: najlepiej skupić się na dostarczeniu pełnowartościowego białka, aby utrzymać masę mięśniową.
- Hybryda – osoby z mieszaną budową ciała – powinny znaleźć równowagę między pozostałymi trzema typami, w zależności od tego, który z nich dominuje.
Znajomość typu budowy ciała i sylwetki, pomoże Ci zrozumieć swoje ciało i zaakceptować je takim jakie jest. Wpływając na swój styl życia możesz wpłynąć na typ budowy Twojego ciała, zmieniając to co jest możliwe do zmiany. Dodatkowo znając kształt swojego ciała i korzystając z wiedzy dotyczącej Twojego typu sylwetki – co się sprawdza a czego należy unikać – może sprawić, że eksponowanie Twojej unikalnej sylwetki stanie się o wiele łatwiejsze.
Zwracanie uwagi na styl życia, kształty ciała i sposób ubierania się oznaczają, że możesz podkreślić swoje mocne strony i zminimalizować obszary, w których czujesz się mniej pewnie.
Niezależnie od tego, czy chodzi o zrozumienie, jakie zmiany wprowadzić w stylu życia, aby uzyskać oczekiwane efekty, czy jak ubierać się zgodnie z Twoją figurą, aby znaleźć styl ubioru, który najlepiej do Ciebie pasuje, możliwości do eksperymentowania, odkrywania i ulepszania są nieograniczone i nieskończone.
CZĘŚĆ 4 PODSUMOWANIE
Zrozumienie i zaakceptowanie budowy oraz kształtu Twojego ciała pomoże Ci wprowadzić niezbędne zmiany w stylu życia i stylu ubierania się, co zwiększy Twoją pewności siebie, zapewni komfort wyrażenia się i wpłynie na stałą poprawę nastroju.
Nie bój się eksperymentować z różnymi trendami, fasonami, stylami i kombinacjami strojów.
Ostatecznie ubieranie się zgodnie z kształtem ciała to przyjemna i inspirująca podróż, która pozwoli Ci autentycznie wyrazić siebie. Pamiętaj:
- Nie ma czegoś takiego jak „dobry” lub „zły” kształt ciała. Wszystkie ciała są wyjątkowe i piękne na swój sposób;
- Znajomość typu swojej sylwetki to tylko ogólna wskazówka, która pomoże Ci ubierać się tak, abyś wyglądała i czuła się jak najlepiej;
- Zmiana stylu życia może zmienić typ budowy Twojego ciała. Zadbaj o siebie i zmień to co możesz zmienić;
- Ciało i jego skład i kształt zmieniają się z upływem czasu. Zawsze akceptuj się taką jaką jesteś i pracuj nad tym co jesteś w stanie zmienić.
Dzięki zrozumieniu, jak ubierać się zgodnie ze swoim typem sylwetki i zastosowaniu odpowiednich technik stylizacji, możesz tworzyć stroje, które nie tylko będą wyglądać świetnie, ale także sprawią, że poczujesz się pewnie i komfortowo we własnej skórze. Więc zaakceptuj swój unikalny typ sylwetki, poznaj różne style ubioru i odkryj swój wyjątkowy styl, który naprawdę do Ciebie pasuje.
Kasia Vita Sana
Wspieram i motywuje kobiety do wprowadzania trwałych zmian i zrównoważonych nawyków na całe życie. Uczę, jak żyć w zgodzie ze sobą, innymi i światem. Pokazuję, korzystając ze swojego graficznego systemu, jak z radością i łatwością się odżywiać, ćwiczyć, wyciszać oraz praktykować uważne jedzenie i pielęgnować pozytywne relacje z nim i samą sobą. Moja kolorowa wizualizacja diety uczy jak zostać swoim własnym dietetykiem, trenerem i emocjonalnym wsparciem, jak również pomaga skutecznie osiągnąć oraz utrzymać prawidłową masę ciała.
* * *
Chcesz czuć się świetnie każdego dnia, być szczęśliwa i zdrowa? Naucz się odkrywać wewnętrzny spokój i wprowadź naturalną równowagę bycia w harmonii z samą sobą, innymi i otaczającym cię światem – uzyskaj pomoc i wsparcie, aby wprowadzić trwałe zmiany i zacząć żyć w zgodzie ze sobą.
W Harmonii z Samą Sobą
– BEZPŁATNE SZKOLENIE
Jak w 5 prostych krokach wyciszyć myśli, zmienić nastawienie i doświadczyć prawdziwego uczucia bycia wolną i szczęśliwą każdego dnia.
Nawet jeśli jesteś zmęczona, zestresowana i na nic nie masz czasu a dotychczasowe próby wyciszenia i relaksu nie przyniosły Ci oczekiwanych efektów.
Postaw na wiedzę i sprawdzoną strategię małych kroków. Poznaj unikalny program dla kobiet:
W Harmonii z Samą Sobą
dzięki któremu w przyjemny, przemyślany i zaplanowany sposób, krok po kroku osiągniesz szczęście, spokój i harmonię.