Pochwały, mogą pomóc budować zdrową samoocenę, pewność siebie i podnieść poczucie własnej wartości. Są również niezbędnym elementem utrzymania pozytywnych relacji. Dlaczego więc komplementy, tak często sprawiają, że czujemy się nieswojo? Co powoduje, że się przed nimi opieramy?
15 minut czytania
SPIS TREŚCI
1. Dlaczego trudno przyjmować pochwały?
2. Dlaczego warto nauczyć się przyjmować komplementy?
3. Jak nie reagować – 3 żenujące sposoby.
4. Jak otworzyć się na miłe słowa, od czego zacząć?
5. Jak z wdziękiem przyjąć komplement – 4 etapowy proces.
6. 20 praktycznych odpowiedzi na pochwały.
7. Zwracaj uwagę na komplementy które otrzymujesz.
8. Rzeczy które powinnaś wiedzieć – podsumowanie.
Pomimo że komplementy mogą pozytywnie wpływać na postrzeganie siebie, wiele osób może mieć trudności z ich przyjmowaniem. Większość z nas opiera się komplementom i umniejsza sobie. Często towarzyszy nam uczucie skrępowania, zażenowania czy dyskomfortu podczas otrzymywania czy uznawania komplementów. Dlaczego tak się dzieje?
1. Dlaczego trudno nam przyjmować komplementy?
Przyczyny odczuwania dyskomfortu podczas otrzymywania i uznawania pochwał.
Niektórzy nie są pewni, jak reagować, podczas gdy inni uważają, że nie powinni przyjmować komplementów, bo to coś samolubnego lub egoistycznego. Niektórzy czują się niegodni lub niewystarczający, podczas gdy inni próbują odwrócić uwagę od siebie. Niektórzy nie doceniają siebie i swojego wkładu, a niektórzy czują się bardziej komfortowo, zwracając uwagę na innych, a nie na siebie. Ignorowanie komplementów może być również sposobem, w jaki próbujemy pozostać skromni. Może to wynikać z dzieciństwa. Od najmłodszych lat większość z nas uczono, aby pozostać skromnym.
Co jeszcze sprawia, że opieramy się przed pochwałami:
- Posiadanie niskiej samooceny;
- Brak wiary w prawdziwość komplementu;
- Porównywanie się z innymi i uczucie bycia gorszym;
- Zakłopotanie i zawstydzenie z powodu poświęcanej nam uwagi;
- Obawa i dyskomfort przed byciem zauważoną;
- Strach przed postrzeganiem siebie jako osoby egoistycznej i samolubnej;
- Perfekcjonizm, wysokie oczekiwania i osobiste niezadowolenie.
2. Dlaczego warto nauczyć się przyjmować pochwały?
Dlaczego ważne jest, aby przyjmować komplementy pozytywnie.
Komplementy, gdy są składane bez ukrytych motywów, karmią najlepsze części nas samych. Pozytywne reagowanie na pochwały może być przełomem w budowaniu zdrowszej samooceny, pewności siebie i podniesieniu poczucia własnej wartości. Dostrzeżenie i poznanie dobra w sobie jest niezbędne do przezwyciężenia negatywnych myśli, wynikających z nich destrukcyjnych działań i życia w zgodzie z tym, co jest dla nas osobiście znaczące.
W zdrowym związku komplementy pozwalają dostrzec i cieszyć się wyjątkowością, niepowtarzalnością osoby, z którą jesteśmy, ale równocześnie uświadamiają nam, że my również jesteśmy takimi osobami. Umiejętność powiedzenia „dziękuję” lub uśmiechnięcie się po otrzymaniu komplementu pokazuje, że jesteś otwarta na to, kim jesteś – potrafisz cieszyć się tymi chwilami, gdy ktoś widzi w Tobie to, co najlepsze – i Ty też to widzisz!
Kiedy nauczysz się przyjmować komplementy, Twoja samoocena wzrośnie, będziesz bardziej pewna siebie i otwarta na nowe wyzwania. Czas ponownie nadać priorytet sztuce przyjmowania komplementów, co z kolei pozwoli Ci być bardziej hojną w komplementowaniu innych i siebie.
3. Jak radzisz sobie z otrzymywaniem komplementów?
Poznaj 3 niezręczne sposoby jak nie reagować na pochwały.
ODRZUCENIE
Nie zgadzasz się z komplementami.
Zaprzeczasz osobie, która składa Ci komplement, chcąc okazać skromność. Takie zachowanie może sprawiać, że osoba składająca komplement zastanawia się, po co mówiła Ci coś miłego.
Mówiąc rzeczy takie jak:
„To nic takiego.”
„Nie ma o czym mówić.”
„Tak naprawdę nic nie zrobiłam.”
umniejszasz swoją rolę, komplement i osobę, która go udziela. Poza tym osoba ta może poczuć się odrzucona.
ZBAGATELIZOWANIE
Znajdujesz dowody, które przeczą komplementowi.
Nie tylko zaprzeczasz osobie, która składa Ci komplement, ale również wyszukujesz na to powody, sprawiając tym samym, że czuje się ona niekomfortowo, że Cię pochwaliła.
Jeśli ktoś komplementuje Twój stój:
„Masz bardzo ładną bluzkę.”
nie mów:
„To stara bluzka, kupiłam ją na wyprzedaży.”
bo to może sprawić, że osoba chcąca sprawić Ci przyjemność poczuje się niekomfortowo lub źle.
PRZEBICIE
W odpowiedzi oferujesz lepszy, większy komplement.
Poruszona życzliwością, którą usłyszałaś, starasz się w odpowiedzi powiedzieć komplement w zamian. I musi być lepszy niż komplement, który właśnie otrzymałaś.
Gdy usłyszysz:
„Dziś zrobiłaś świetną prezentację!”
nie odpowiadaj:
„Nie jest nawet w połowie tak dobra, jak te, które Ty przygotowujesz. Twoja pewność siebie podczas wystąpień jest po prostu niesamowita.”
PIXABAY JAK NIE REAGOWAĆ NA KOMPLEMENTY ODRZUCENIE Nie zgadzasz się z komplementem. ZBAGATELIZOWANIA Znajdujesz dowody, które przeczą komplementom. PRZEBICIE W zamian oferujesz lepszy, większy komplement.
Pomimo miłego gestu osób, które składają Ci komplementy, każda z tych trzech sytuacji sprawia, że ktoś kto chciał sprawić Ci przyjemność, poczuje się niezręcznie i będzie chciał się wycofać. Bardzo prawdopodobne staje się to, że nie będą oni chcieli już więcej składać Ci komplementów.
4. Jak otworzyć się na miłe słowa o sobie, od czego zacząć?
Rzuć wyzwanie swojemu negatywnemu myśleniu
Bądź świadoma jak zwracasz się do siebie.
Najpotężniejszy głos to głos w Twojej głowie, co oznacza, że jeśli nie jesteś kochająca i życzliwa wobec siebie, nie ma znaczenia, co mówią inni. To jeden z głównych powodów, dla których niektóre osoby mogą czuć się niekomfortowo, otrzymując komplementy.
Aby to zmienić, stań się bardziej świadoma negatywnych myśli, które regularnie powtarzasz siebie i zastąp je słowami, które powiedziałbyś komuś, kogo lubisz lub kochasz i na kim Ci zależy. Na przykład, jeśli przyłapiesz się na myśleniu, że jesteś beznadziejna, bo popełniłaś błąd, zatrzymaj się i pomyśl, co powiedziałbyś bliskiej osobie w tej samej sytuacji i powiedz to sobie.
Aby móc cieszyć się tym co najlepszego masz w sobie, co widzą i mówią Ci inni, najpierw sama musisz to zobaczyć.
Ćwicz chwalenie siebie
Chwal się, nagradzaj się i świętuj nawet małe zwycięstwa.
Przyzwyczajenie się do przyjmowania komplementów od innych, zaczyna się od przyzwyczajenia się do chwalenia samej siebie. Za każdym razem, gdy zrobisz coś, z czego jesteś dumna, poświęć chwilę i pochwal się za dobrze wykonaną pracę. Bardzo ważne jest, aby świętować zwycięstwa, nawet te najmniejsze, podnosi to poczucie własnej wartości i pomaga w byciu zmotywowaną i podekscytowaną przy podejmowaniem nowych wyzwań.
Uznaj swoje mocne strony.
Zrezygnuj z perfekcjonizmu i praktykuj docenianie siebie.
Jeśli unikasz komplementów, ponieważ nie chcesz wydawać się zarozumiała lub egoistyczna, uznaj, że zasługujesz na docenienie i uznanie. Przyjmowanie komplementów nie jest ani zarozumiałe, ani egoistyczne. Akceptowanie pochwał to umiejętność cieszenia się chwilą i docenienie siebie i osoby, która mówi Ci coś miłego.
Jeśli ktoś zauważy, że ładnie wyglądasz lub świetnie wykonałaś pracę, zauważ to, doceń siebie i ciesz się tym co usłyszałaś. Po włożeniu wysiłku w przygotowanie prezentacji i usłyszeniu:
„Świetna robota!”
doceń swoją ciężką pracę, mówiąc:
„Dziękuję! Długo to przygotowywałam.”
WAŻNA WSKAZÓWKA: Unikaj perfekcjonizmu i używania słowa „ale”.
Słowo „ale” kasuje pozytywny wpływ tego, co zostało właśnie powiedziane! Spróbuj zastąpić słowo „ale” słowem „i”. Na przykład unikaj mówienia:
„Dziękuję! Długo to przygotowywałam, ale nie do końca jestem zadowolona z efektów.”,
zamiast tego powiedz:
„Dziękuję! Długo to przygotowywałam i jestem bardzo zadowolona z efektów.”
Doceniaj swoje wysiłki i osiągnięcia rezygnując z perfekcjonizmu.
Postrzegaj komplement jako obopólną korzyść.
Zauważ osobę chcącą sprawić Ci przyjemność.
Pomocne może być również spojrzenie na komplement z perspektywy osoby, która go składa. Zarówno wyrażanie jak i otrzymywanie wdzięczność, uwalnia hormony szczęścia – serotoninę i dopaminę. Pełne przyjęcie pochwały jest okazją zarówno dla Ciebie, jak i dla osoby, składającej komplement, aby poczuć się bardzo dobrze. Tak więc, bagatelizowanie komplementu lub lekceważenie go, jakby nic nie znaczył, pozbawia tej radości was oboje.
Przekształć komplementy w małe prezenty.
Praktykuj wdzięczność za dobre rzeczy, które Cię spotykają. Zasłużyłaś na to.
A usłyszenie komplementu to coś dobrego co nas spotyka. Kiedy ostatnio usłyszałaś miłe słowa? Jak zmieniły one Twój dzień? Twoje poczucie własnej wartości czy pewności siebie?
Ludzie składają komplementy z różnych powodów. Nie marnuj czasu na zastanawianie się, dlaczego je usłyszałaś lub czy na nie zasługujesz. Po prostu uznaj, że zasługujesz i doceń fakt, że ktoś poświęcił czas, aby powiedzieć Ci coś miłego! Praktykuj wdzięczność przyjmując komplementy jak niespodziewane, miłe prezent. Nie oceniaj, nie zastanawiaj się, nie tłumacz, nie szukaj wymówek – uśmiechnij się, przyjmij „otwórz” prezent i ciesz się nim całym sercem.
Naucz się składać komplementy innym.
Odkryj moc pochwał.
Każdy lubi miłe słowa i przebywanie w otoczeniu przyjaznych i otwartych osób. Dlatego ważne jest również, aby nauczyć się składać komplementy. Komplementowanie jest sposobem na pokazanie, że zauważyłaś i doceniłaś coś w danej osobie lub sytuacji. Podbudowanie kogoś, zwiększenie jego pewności siebie i uznanie jego mocnych stron to prawdziwa moc komplementów. Dziel się tą pozytywną energią prawdziwych pochwał. Powiedz coś, co uważasz za prawdę, a Twoja szczera serdeczność może poprawić komuś humor i zmienić jego dzień na lepszy. Odkryj moc pochwał i wysyłaj pozytywną energię mówiąc jak najwięcej szczerych komplementów innym.
W Harmonii z Samą Sobą
– BEZPŁATNE SZKOLENIE ON-LINE
5. Jak z wdziękiem przyjąć komplement?
Poznaj 4 etapowy proces.
POSŁUCHAJ
Nie przerywaj osobie, która składa komplement. Posłuchaj, co mówi.
Zatrzymaj się. Nawet jak masz ochotę przerwać i powiedzieć, że to nic wielkiego. Może to być Twoje typowe zachowanie w takiej sytuacji, spowodowane na przykład dyskomfortem, którego doświadczasz. Ale powstrzymaj się od przerywania, zaczekaj i posłuchaj do końca co mówi.
Komplement wyraża wdzięczność wobec Ciebie lub tego, co zrobiłaś, więc nie przerywaj mówiącemu, że to nic takiego. Zamiast tego, gdy ktoś Cię chwali, zatrzymaj się, posłuchaj i przyjmij pochwały z wdzięcznością i radością.
PRZYJMIJ
Przyjmij komplement, potraktuj go jak miły prezent.
Przyjmij pochwały, który właśnie otrzymałaś i pokaż, że komplement sprawił Ci przyjemność. Utrzymuj kontakt wzrokowy, okaż zainteresowanie i zaangażowanie za pomocą mowy ciała. Możesz się uśmiechnąć, kiwnąć głową na znak potwierdzenia lub wykonać gest rękoma, na przykład kładąc jedną lub obie dłonie na klatce piersiowej w odpowiedzi na komplement. Sygnalizujesz w ten sposób, że przyjęłaś miłe słowa, pokazują drugiej osobie, że wywarły na Ciebie pozytywny wpływ.
Pozwól sobie w pełni przyjąć komplement, potraktuj go jak miły prezent i daj sobie chwilkę, aby się nim podelektować.
PODZIĘKUJ
Powiedz proste „Dziękuję”.
To najprostsza i najlepsza odpowiedź na komplement. Powiedzieć po prostu:
„Dziękuję” lub „Doceniam to.”
Możesz również dodać coś więcej, na przykład:
„To miłe z Twojej strony.” Lub „Umiliło mi to dzień.”
Nie mów natomiast czegoś, co zniweczy komplement, na przykład:
„Och, to nic takiego” lub „To nie jest takie świetne.”
Nie ma potrzeby wymyślania wymówek lub powodów, dla których nie zasługujesz na pochwałę. Umniejszanie znaczenia czy fałszywa pokora nikomu tu nie służy. Robienie tego może negatywnie wpłynąć na Twoje poczucie własnej wartości. Zamiast tego ćwicz przyjmowanie pochwał, które mogą wpłynąć na większą pewność siebie i zmianę przekonań na swój temat.
POMYŚL
Zatrzymaj się i przemyśl pozytywny komplement.
Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad komplementem, które właśnie otrzymałaś. Możesz po prostu pomyśleć o słowach, które usłyszałaś lub zapisać je w dzienniku, aby wracać do nich w chwilach kryzysu. Regularne zapisywanie i czytanie pozytywnych komplementów, pomoże Ci budować poczucie własnej wartości i wzmacniać pewność siebie.
PIXABAY 4 ETAPOWA REAKCJA NA KOMPLEMENT POSŁUCHAJ Nie przerywaj osobie, mówiącej komplement. PRZYJMIJ Przyjmij komplement, potraktuj go jak prezent. PODZIĘKUJ Powiedz proste „Dziękuję.” POMYŚL Zatrzymaj się i przemyśl komplement.
Pamiętaj, że masz takie samo prawo do otrzymywania komplementów jak wszyscy inni. Nie próbuj ich unikać czy bagatelizować. Przyjmij je, podziękuj i ciesz się nimi.
Czasami, uczucie niepewności, które pojawia się po otrzymaniu pochwały, nie jest wywoływane przez sam komentarz, ale raczej przez niewiedzę, jak najlepiej odpowiedzieć. Najlepszym i najprostszym podejściem, jest powiedzenie „Dziękuję” lub skorzystaj z jednej z 20 propozycji odpowiedzi na komplement.
20 praktycznych odpowiedzi, których możesz użyć, aby przyjąć komplement.
Podczas gdy społeczeństwo przyzwyczaiło nas do lekceważenia komplementów i umniejszania naszych sukcesów, następnym razem, gdy usłyszysz komplement, przyjmij go w pełni i odbierz jak miły prezent odpowiadając:
-
„Dziękuję, to bardzo miłe.”
-
„Miło to usłyszeć.”
-
„Doceniam, że to powiedziałaś.”
-
“Jestem bardzo wdzięczna, dziękuję.”
-
„Bardzo miło z Twojej strony, dziękuję.”
-
„To wiele dla mnie znaczy, dziękuję.”
-
„Miło to wiedzieć, dziękuję.”
-
„Dziękuję, to bardzo miłe z Twojej strony.”
-
„Dziękuję, miło z Twojej strony, że tak mówisz.”
-
„Bardzo doceniam Twoje miłe słowa.”
-
„Dziękuję, cieszę się, że tak uważasz.”
-
„To miło z Twojej strony, że tak mówisz, dziękuję.”
-
„Cieszę się, że Ci się podoba.”
-
„Dziękuję, miło z Twojej strony, że zauważyłaś.”
-
„Miło wiedzieć, że Ci się podoba.”
-
„Dziękuję, jestem bardzo wdzięczna za Twoje słowa.”
-
„Dziękuję bardzo, naprawdę doceniam to, co od Ciebie usłyszałam.”
-
„Miło wiedzieć, że Ci się podoba.”
-
„Bardzo doceniam, że to powiedziałaś, to takie miłe z Twojej strony.”
-
„Twoje zdanie naprawdę ma dla mnie znaczenie, więc bardzo miło to słyszeć.”
7. Zwracaj uwagę na komplementy, które otrzymujesz.
Zobacz siebie tak, jak widzą cię inni.
Zatrzymaj się na chwilę i zastanów nad komplementami, które otrzymujesz. Niezależnie od tego, czy w nie wierzysz, czy nie, skorzystaj z okazji, aby zobaczyć, jak widzą cię inni. Możesz dowiedzieć się czegoś o sobie lub swojej pracy i poczuć się bardziej pozytywnie.
Jeśli często otrzymujesz komplementy dotyczące wyników swojej pracy, wyglądu czy zachowania, oznacza to, że inni ludzie dostrzegają, jak świetną pracę wykonujesz i jak wartościową osobą jesteś.
Może to pomóc Ci zrozumieć Twoją samoocenę, szczególnie gdy ma ona tendencje do bycia bardziej surową lub wymagającą niż oceny innych osób na Twój temat. Jeśli zaobserwujesz, że ciągle kwestionujesz komplementy, być może jest coś, co musisz zmienić w swojej samoocenie.
Zamiast szukać krytyki, ciesz się pochwałami, które otrzymujesz. Zwracaj uwagę na treść komplementów innych osób i zapamiętuj je. Poświęć trochę czasu na przemyślenie pozytywnych słów, które usłyszałaś. Najlepiej zapisuj je w dzienniku, aby móc sobie o nich później przypomnieć, zwłaszcza w gorszych momentach. Zapisywanie komplementów, które otrzymujesz i regularne wracanie do nich, może pomóc Ci budować pewność siebie.
Zamiast odrzucać komplementy innych osób lub przekonywać siebie, że są po prostu tylko uprzejmi, uwierz im na słowo i ufaj, że nie są tylko mili, lecz dają Ci swoje szczere oceny. Przyjmuj ich pozytywne słowa z wdzięcznością.
8. Rzeczy, które powinnaś wiedzieć.
Podsumowanie.
Dla niektórych osób otrzymanie komplementu może być niekomfortowe. Jeśli to dotyczy Ciebie, weź głęboki oddech i przypomnij sobie, że nie jesteś sam w odczuwaniu tego dyskomfortu. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym bardziej będzie to prostsze i przyjemniejsze.
Bez względu na to, jak trudne może się to wydawać na początku, watro zacząć regularnie ćwiczyć przyjmowanie i dawanie komplementów, bo może to mieć pozytywny wpływ na Twoją samoocenę i samoocenę osób wokół Ciebie. Przyjmowanie pochwał ma bezpośredni wpływ na pewność siebie i sposób, w jaki się zachowujemy.
W zachowaniu się jak osoba pewna siebie i swoich umiejętności, nie uciekająca, gdy ją chwalą, pomoże Ci:
4 etapowy proces reagowania na komplement:
POSŁUCHAJ
Zauważ, doceń i wysłuchaj osobę, która chce sprawić Ci przyjemność. Nie odrzucaj ani nie bagatelizuj miłych słów. Gdy otrzymasz pochwałę, nie uciekł się od razu do „przebijania” jej. W odpowiedzi pozwól spokojnie dokończyć, nie przerywając ani nie umniejszając słowom osoby składającej Ci komplement.
PRZYJMIJ
Przyjmij pochwałę do wiadomości pokazując, że sprawiła Ci przyjemność.
PODZIĘKUJ
Wyraź wdzięczność i uznanie dla osoby go mówiącej. Uśmiechnij się i podziękuj. Możesz po prostu powiedzieć:
„Dziękuję”,
albo wyraź swoją wdzięczność pokazując, że doceniasz to, co zostało powiedziane:
„To takie miłe z Twojej strony, dziękuję.”
Doceniaj swoje umiejętności uprzejmie. Zamiast mówić
„Dziękuję, wiem.”,
powiedz:
„Dziękuję. Włożyłam w to dużo wysiłku, więc cieszę się, że Ci się spodobało.”
PRZEMYŚL
Ciesz się w pełni miłymi słowami jak prezentem. Przemyśl to co usłyszałaś, możesz również zapisać je w dzienniku, aby jak najczęściej do nich wracać. Pomoże Ci to zauważyć i doceniać swoje mocne strony i osiągnięcia, a w przyszłości łatwiej przyjmować komplementy.
PIXABAY Umiejętność przyjmowania komplementów robi więcej, niż tylko wzmacnia zdrowe relacje. Jest również ważna dla rozwijania pewności siebie i świadomości, jak cieszyć się życiem i dbać o siebie.
Komplementy mogą odegrać ważną rolę w Twoim życiu i relacjach. Mogą pomóc Ci radzić sobie z ograniczającymi przekonaniami, otworzyć się na radość bycia obecną tu i teraz, zaakceptować swoje prawdziwe „ja” i poczuć się w pełni sobą. Przyjmowanie i dawanie komplementów to również sposób na pogłębianie więzi i zdrowych relacji.
A jak to wygląd u Ciebie? Masz opanowaną sztukę przyjmowania komplementów czy raczej musisz jeszcze nad tym popracować? Napisz w komentarzu z czym masz największą trudność a może podzielisz się jednym ze swoich ulubionych komplementów? Z przyjemnością poczytam.
Kasia Vita Sana
Wspieram i motywuje kobiety do wprowadzania trwałych zmian i zrównoważonych nawyków na całe życie. Uczę, jak żyć w zgodzie ze sobą, innymi i światem. Pokazuję, korzystając ze swojego graficznego systemu, jak z radością i łatwością się odżywiać, ćwiczyć, wyciszać oraz praktykować uważne jedzenie i pielęgnować pozytywne relacje z nim i samą sobą. Moja kolorowa wizualizacja diety uczy jak zostać swoim własnym dietetykiem, trenerem i emocjonalnym wsparciem, jak również pomaga skutecznie osiągnąć oraz utrzymać prawidłową masę ciała.
Chcesz dowiedzieć się więcej, jak w praktyce zadbać o stan równowagi, pomiędzy zdrowiem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym? Jak odkryć i utrzymać wewnętrzny spokój? Jak żyć w harmonii z sobą i otaczającym Cię światem?
Uzyskaj pomoc i wsparcie, aby wprowadzić trwałe zmiany i zacząć cieszyć się życiem każdego dnia.
Nawet jeśli jesteś zmęczona, zestresowana i na nic nie masz czasu, a dotychczasowe próby wyciszenia i relaksu nie przyniosły Ci oczekiwanych efektów.
Postaw na wiedzę i sprawdzoną strategię małych kroków. Weź udział w szkoleniu dla kobiet:
dzięki któremu w przyjemny, przemyślany i zaplanowany sposób, krok po kroku osiągniesz szczęście, spokój i harmonię.