8 wskazówek, które poprawią skuteczność codziennej praktyki wdzięczności

Sprawdź, czym jest praktyka wdzięczności. Jak możesz zacząć aktywnie dostrajać się do pozytywnych wydarzeń w swoim życiu i wszystkiego, co sprawia, że ​​czujesz się dobrze. Poznaj 8 praktycznych wskazówek.

 8 minut czytania

Czym jest wdzięczność?

Wdzięczność to okazywanie uznania za rzeczy, które są dla nas ważne i cenne.

Poświęcenie chwili na zauważenie i docenienie doświadczeń, za które jesteś wdzięczna każdego dnia, może dostarczyć pozytywnych emocji, poprawić nastrój, pomóc poczuć się pewniej w obliczu wyzwań, a z czasem na bycie bardziej szczęśliwą.

Jednym ze sposobów rozpoczęcia praktykowania wdzięczności jest zauważenie dobrych rzeczy, które otrzymujemy i docenienie roli innych osób w zapewnianiu nam dobrego życia.

Zamiast skupiać się na tym, czego nie masz, zacznij zauważać to, co już masz. Praktyka wdzięczności polega na docenianiu każdego zwycięstwa, bez względu na to, jak małe ono jest. Te codzienne praktyki przenoszą świadomość na nowy poziom, przełamując schematy negatywnego myślenia i motywując do skupienia się na pozytywnych emocjach i działaniach.

Badania potwierdzają, że wdzięczności pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne: obniża ciśnienie krwi, wzmacnia odporność i zachęca do zdrowych nawyków, jednocześnie poprawiając jakość snu. Wdzięczność poprawia również zdrowie psychiczne: zmniejszając stres i niepokój, depresję, wyczerpanie emocjonalne, jednocześnie zwiększając uczucie szczęścia i zadowolenie z życia.

 

Odkryj 8 sposobów, dzięki którym możesz zacząć być bardziej wdzięczna. Rozpocznij od pierwszej wskazówki i wdrażaj kolejne krok po kroku.

1Zacznij od małych kroków, codziennie.

Wyrób sobie nawyk zatrzymania się każdego dnia, aby zauważyć i docenić to, co dobre w Twoim życiu.

Codzienna praktyka wdzięczności nie musi być skomplikowana. Po przebudzeniu lub przed pójściem spać poświęć kilka minut na wymienienie trzech rzeczy, za które jesteś wdzięczna.

Skup uwagę na tym, co pozytywnego masz i doświadczasz obecnie w swoim życiu, a nie na tym, czego Ci brakuje lub czego chcesz. Zauważ i doceń dobre rzeczy i dobroć innych. Mogą to być zarówno duże rzeczy, które łatwiej zauważyć: „Jestem wdzięczna za zdany egzamin.” jak i te małe, codzienne doświadczenia, które często pomijamy: „Jestem wdzięczna za piękny, słoneczny dzień.”

Nie ma znaczenia, czy powtarzasz te same rzeczy każdego dnia, czy dodajesz nowe, energia wdzięczności jest zawsze taka sama, ale staraj się unikać znużenia (patrz 6)

Wdzięczność przerywa mentalny cykl negatywnego nastawienia, pomagając zmniejszyć stres i niepokój oraz zmienić nastawienie na bardziej pozytywne.

2. Bądź cierpliwa, będzie coraz łatwiej.

To zajmie trochę czasu, nim zadzieje się magia.

Wdzięczność nie przychodzić tak łatwo jak narzekanie i możesz odkryć, że stałe okazywanie wdzięczności może być zaskakująco trudne. Wielu z nas wpada w pułapkę negatywnego nastawienia, gdzie zatrzymujemy się na złych wiadomościach i nieprzyjemnych doświadczeniach, jednocześnie pozwalając, aby chwile pozytywne zniknęły w tle.

Daj sobie czas i bądź cierpliwa. Zacznij tu, gdzie jesteś, od prostej wdzięczności, że wstałaś zdrowa i uśmiechnięta lub że kładziesz się spać do swojego wygodnego łóżka. Po prostu zacznij to robić, nawet jeśli musisz się do tego trochę zmusić na początku.

W kolejnym kroku przyjrzyj się swojemu otoczeniu i życiu, jest tak wiele rzeczy, za które możesz być wdzięczna. (patrz. 6)

3. Zacznij prowadzić Dziennik Wdzięczności.

Trudności przyjdą same, przyjemności trzeba do swojego życia zaprosić.

W wyrobieniu nawyku pomoże wprowadzenie codziennej praktyki zapisywania w dzienniku lub kalendarzu 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna (na początku może to być tylko 1 lub 2).

Wyrobienie nawyku wymaga powtarzania, a często wymówki: nie mam czasu, nie mam energii, nie chce mi się, biorą górę nad postanowieniem pisania wdzięczności codziennie. Ale gdy już to przezwyciężysz i zaczniesz trzymać się regularnego zapisywania i zaangażujesz się w utrzymanie nawyku, będziesz w stanie zobaczyć i poczuć efekty wdzięczności.

Osoby, które regularnie odczuwają wdzięczność, są szczęśliwsze, mniej zestresowane i mniej przygnębione.

4. Stwórz swój Rytuał Dobrego Samopoczucia.

Jeśli możesz staraj się powtarzać praktykę wdzięczności o tej samej porze każdego dnia.

Stwórz swój Rytuał Dobrego Samopoczucia. Możesz go robić rano, gdy się obudzisz lub wieczorem przed pójściem spać. Najlepiej połącz go z czynnością, którą zawsze wykonujesz np. poranna kawa lub wieczorny relaks. Bycie konsekwentną pomoże Ci wyrobić codzienny nawyk.

Możesz również dołączyć praktykę wdzięczność do Wieczornej Rutyny – wyciszając się i poprawiając jakość snu lub Porannej Rutyny – wprowadzając się w dobry nastrój na cały dzień.

W Harmonii z Samą Sobą
BEZPŁATNE SZKOLENIE

5. Nie śpiesz się, poczuj wdzięczność, zacznij delektować się tym uczuciem.

Są chwile, kiedy naturalnie, tu i teraz, czujesz się przepełniona uczuciem wdzięcznością.

To chwile, kiedy mówisz sobie: „Wow, to jest niesamowite!” lub „Och, jakie to jest wspaniałe!” I tego uczucia szukaj zauważając i doceniając małe codzienne radości.

Może się czasem zdarzyć, że pisząc nie będziesz czuła wielkiej wdzięczności. I to jest w porządku. Po prostu rób to mimo wszystko. W pewnym momencie zauważysz i poczujesz to uczucie prawdziwej, szczerej wdzięczności. Pozwól mu trwać i delektuj się nim w chwili, gdy się wydarzy.

Im bardziej pozwolisz sobie naprawdę poczuć wdzięczność – zamiast mechanicznego wyliczania – tym bardziej korzystna będzie ta praktyka dla Ciebie.

6. Unikaj popadania w znużenie wdzięcznością.

Które może wystąpić, gdy wymieniasz te same rzeczy każdego dnia, w ten sam sposób.

Gdy Twoja lista zaczyna się powtarzać, zadbaj o jej urozmaicenie i świeżość. Przyjrzyj się swojemu życiu, otrzymujemy i doświadczamy od innych tak wiele każdego dnia:

NATURA: „Jestem wdzięczna za spacer po parku” Słońce: „Jestem wdzięczna za piękny, słoneczny dzień”, Woda: „Jestem wdzięczna za deszcz”;

ZDROWY STYL ŻYCIA: Sen: „Jestem wdzięczna za spokojny sen”, Dieta: „Jestem wdzięczna za moją pyszną owsiankę na śniadanie”;

MOJE ZDROWIE: Fizyczne: „Jestem wdzięczna za moje zdrowe i sprawne nogi, dzięki którym mogę codziennie spacerować” itd.:

PRACA i PASJA;

RELACJE i ZWIĄZKI;

CECHY i SILNE STRONY;

DOBRA MATERIALNE;

INNE RZECZY.

Często traktujemy te rzeczy jako oczywiste, a takie nie są. Wdzięczność pozwala zauważyć i zastanowić się, jak bardzo mamy szczęście, gdy dzieje się tyle dobrego w naszym życiu, niezależnie od tego, czy jest to coś dużego, czy małego.

7. Bądź bardziej konkretna. Zapytaj się, dlaczego jestem za to wdzięczna?

Szukaj nowych punktów widzenia na powtarzające się tematy, znajdując różne sposoby wyrażania swoich podziękowań.

Zamiast „Jestem wdzięczna za piękną pogodę.” napisz, dlaczego jesteś wdzięczna za piękną pogodę? „Jestem wdzięczna, za piękną pogodę, bo pójdę na długi spacer po parku z moim psem.”

Ten prosty sposób, pomoże Ci głębiej odczuwać wdzięczność, a dzięki niej będziesz bardziej optymistyczna, spokojna i zaczniesz doświadczać większej radości i przyjemności w swoim życiu.

8. Pozwól sobie na chwilę słabości.

Narzekaj, jeśli musisz. Przegap dzień lub dwa.

Napisz „Jestem wdzięczna, że codziennie piszę moją listę wdzięczności” nawet 3 razy, jeśli nic innego nie przychodzi Ci do głowy. Może się zdarzyć, że nie napiszesz nic nawet przez trzy czy cztery dni. Ale…

… po tym czasie wyjmujesz kalendarz, siadasz i albo nadrabiasz zaległości – pisząc za te kilka dni – albo po prostu zapominasz o nich i zaczynasz pisać od aktualnego dnia. Uważaj na cichy głosik, który może szeptać: „Przegapiłaś jeden dzień. Nie udało ci się! Daj sobie z tym spokój” Zignoruj ​​go! Zrób głęboki wdech i wydech, wyjmij dziennik i ruszamy dalej!

To, co najlepsze, czeka na Ciebie!

9. WDZIĘCZNOŚĆ Podsumowanie.

Wspaniale jest zacząć dzień od zmiany nastawienia w kierunku wdzięczności, doceniania i optymizmu.

Pielęgnuj dziecięcą ciekawość i entuzjazm. Bądź otwarta na odkrywanie i świętowanie, zachwytu i podziwu. Spodziewaj się, że każdego dnia wydarzy się coś pięknego.

Z czasem odkrywamy, że wraz z regularną praktyką wdzięczności zaczynamy zauważać wszystkie drobne rzeczy, które zazwyczaj pomijaliśmy. Nagle zaczynamy postrzegać rywali jako nauczycieli, a ból jako mądrość. Potrafimy rozpoznawać lekcje w niepowodzeniach i dary w nieszczęściach.

A może nawet nadejść taki dzień, w którym rzeczą, za którą będziesz najbardziej wdzięczna, będzie sam fakt praktykowania wdzięczność, ponieważ zmienił twoje życie na lepsze.

* * *

Chcesz czuć się świetnie każdego dnia, być szczęśliwa i zdrowa? Naucz się odkrywać wewnętrzny spokój i wprowadź naturalną równowagę bycia w harmonii z samą sobą, innymi i otaczającym cię światem – uzyskaj pomoc i wsparcie, aby wprowadzić trwałe zmiany i zacząć żyć w zgodzie ze sobą.

W Harmonii z Samą Sobą
BEZPŁATNE SZKOLENIE

Jak w 5 prostych krokach wyciszyć myśli, zmienić nastawienie i doświadczyć prawdziwego uczucia bycia wolną i szczęśliwą każdego dnia.
Nawet jeśli jesteś zmęczona, zestresowana i na nic nie masz czasu a dotychczasowe próby wyciszenia i relaksu nie przyniosły Ci oczekiwanych efektów.

Postaw na wiedzę i sprawdzoną strategię małych kroków. Poznaj unikalny program dla kobiet:

W Harmonii z Samą Sobą

dzięki któremu w przyjemny, przemyślany i zaplanowany sposób, krok po kroku osiągniesz szczęście, spokój i harmonię.

Kasia Vita Sana
Wspieram i motywuje kobiety do wprowadzania trwałych zmian i zrównoważonych nawyków na całe życie. Uczę, jak żyć w zgodzie ze sobą, innymi i światem. Pokazuję, korzystając ze swojego graficznego systemu, jak z radością i łatwością się odżywiać, ćwiczyć, wyciszać oraz praktykować uważne jedzenie i pielęgnować pozytywne relacje z nim i samą sobą. Moja kolorowa wizualizacja diety uczy jak zostać swoim własnym dietetykiem, trenerem i emocjonalnym wsparciem, jak również pomaga skutecznie osiągnąć oraz utrzymać prawidłową masę ciała.

Napisz komentarz