Joga pomaga zachować równowagę pomiędzy ciałem i umysłem. To połączenie ćwiczeń – ciało, świadomego relaksu – oddech i praktyki uważności – myśli i emocji poprzez wykonywanie asan – pozycji.
Joga to forma aktywności dla każdego, spokojna z pozoru może urzec bez reszty. Znakomicie poprawia nastrój, pomaga w problemach z kręgosłupem, odchudza, pięknie kształtuje sylwetkę, wycisza, relaksuje oraz dodaje pewności i zdecydowania.
Regularnie praktykowane pozycje jogi poprawiają wydolność i kondycje, wpływają pozytywnie na elastyczność i gibkość, ale również zwiększają siłę. Praca z oddechem podczas wykonywania ćwiczeń jest bardzo ważna, pomaga się lepiej zrelaksować, wpływa na uspokojenie i wyciszenie myśli. Podczas sesji, koncentrujesz się na sobie, swoich myślach i odczuciach związanych z praktyką, co pozwala odciąć się od codziennych problemów i być tu i teraz w chwili obecnej.
Praktykę jogi najlepiej rozpocząć pod okiem doświadczonego nauczyciela. W jodze liczą się detale. Te z pozoru statyczne ćwiczenia wymagają precyzji, by przynieść pożytek, a nie kontuzję. Nauczyciel wyjaśni, jak ustawić stopy, ramiona czy tułów, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo, z korzyścią dla zdrowia. Pokaże, kiedy i jak użyć pomocy, gdy będą niezbędne lub zaproponuje pozycję zastępczą, jeśli czegoś nie będziesz mogła wykonać. W jodze nie chodzi bowiem o to, aby wszystko robić maksymalnie, ale o to, by wykonywaną pozycję dopasować do możliwości swojego ciała.
PAMIĘTAJ!
TO NIE TY JESTEŚ DLA JOGI, TYLKO JOGA JEST DLA CIEBIE, aby czerpać radość z ćwiczeń i obserwacji pozytywnych zmian w Twoim ciele i samopoczuciu.
Jeśli odczuwasz brak energii, trudności z koncentracją, narastający stres, problemy z nadwagą, kręgosłup daje się we znaki, trudno Ci dłużej stać, a nawet siedzieć. Rozpoczęcie regularnej praktyki jogi może pomóc. Nie potrzebujesz specjalnych przygotowań, wystarczy wygodny strój i trochę miejsca na matę.
A na pierwsze rezultaty nie trzeba czekać długo. Joga działa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale także na stan naszego umysłu. Jakich między innymi, korzyści zdrowotnych możesz się spodziewać rozpoczynając praktykę jogi:
- Wzmocnienie kręgosłupa;
- Zwiększenie ruchomości w stawach;
- Poprawa postawy ciała;
- Wzmocnienie mięśni;
- Polepszenie procesów trawienia;
- Poprawa pracy jelit;
- Regulacja ciśnienia krwi;
- Podniesienie metabolizmu;
- Redukcja masy ciała;
- Poprawa pracy układu oddechowego;
- Redukcja stresu.
Joga to również idealna propozycja na aktywny relaks. Rano dostarczy pozytywnej energii i pobudzi przemianę materii w naturalny sposób, lepiej niż kawa. A wieczorem pozwoli zmniejszyć zmęczenie po całym dniu, zredukuje napięcie i ból w ciele oraz poprawić jakość snu.

JAK PRZYGTOOWAĆ SIĘ DO ZAJĘĆ
Ćwiczymy bez obuwia, na boso w wygodnym nie krępującym ruchów stroju, na specjalnej antypoślizgowej macie do jogi. Najlepiej około 2 godziny po posiłku. Jeśli jesteś początkująca, to najlepiej skorzystać z kilku lekcji pod okiem doświadczonego nauczyciela w celu poznania podstaw. Dokładność i zwracanie uwagi na detale podczas praktyki jogi są kluczowe, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz.
Przygotowanie prostych pomocy w postaci paska, cegieł, koca czy krzesła ułatwi Ci wykonywanie pozycji na początku.
Przed lekcją należy zgłosić menstruacje, ciąże czy ewentualne problemy zdrowotne.
Nie należy ćwiczyć po długim pobycie na słońcu, bezpośrednio po masażu lub saunie i po spożyciu alkoholu.
WSKAZÓWKI JAK ĆWICZYĆ
Sesja jogi to czas tylko dla Ciebie!
W trakcie sesji wyłącz lub wyciszyć telefon komórkowy. Skoncentruj się na sobie i chwili obecnej. Staraj się nie myśleć o problemach dnia codziennego. Skup uwagę na odczuwaniu swojego ciała. Nie porównuj się z innymi. Nie pogłębiaj pozycji na siłę. Wykonuj je na tyle, na ile pozwala twoje ciało danego dnia. Odpocznij, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz. W trakcie ćwiczeń słuchaj swojego ciała.
PRAKTYKA W CZASIE MENSTRUACJI
Menstruacje zgłoś przed lekcją.
Nie wykonuj: pozycji odwróconych, intensywnych wygięć do tyłu, intensywnych skrętów, intensywnych skłonów do przodu. Nie pogłębiaj pozycji na siłę. Wykonuj je na tyle, na ile pozwala twoje ciało tego dnia. Jeśli w danym momencie jest za intensywnie – odpocznij.
PROBLEMY ZDROWOTNE
Zgłoś przed lekcją: dyskopatię, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby serca, dużą daleko lub krótkowzroczność, odklejanie się siatkówki, jaskrę, wysokie ciśnienie krwi, niedawno przebyte operacje.
Skonsultuj z lekarzem lub fizjoterapeutą w jakim zakresie możesz korzystać z zajęć, jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia zdrowotne.
Nauka Jogi od Podstaw – sobota godz. 10:00
Zapisz się ma kurs od podstaw i rozpocznij swoją przygodę z jogą.
Patrz: Nauka Jogi od Podstaw